Φοιτητικό Επίδομα - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε

Δημοσίευση: 21-03-2011 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:173

Έως και την 31η Μαρτίου 2011, θα έχουν τη δυνατότητα να υποβληθούν οι αιτήσεις και τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την καταβολή του φοιτητικού στεγαστικού επιδόματος των 1.000 ευρώ. Δικαιούχοι είναι γονείς των προπτυχιακών φοιτητών που σπουδάζουν σε Α.Ε.Ι., σε Τ.Ε.Ι., σε Τουριστικές Σχολές, στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού καθώς και σε Σχολές του Πανεπιστημίου της Κύπρου που περιλαμβάνονται στο σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Βασικές Προϋποθέσεις

• Το φοιτητικό-στεγαστικό επίδομα των 1.000 ευρώ καταβάλλεται στις οικογένειες που έχουν προπτυχιακούς φοιτητές οι οποίοι σπουδάζουν σε Α.Ε.Ι., Τ.Ε.Ι., Ανώτερες Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων ή σε Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού της Ελλάδος.
  • Χορηγείται για όλους τους προπτυχιακούς φοιτητές της οικογένειας, εφόσον διαμένουν σε άλλη πόλη από αυτήν της κύριας κατοικίας τους, ανεξάρτητα αν φοιτούν στην ίδια Σχολή και πόλη ή σε διαφορετικές Σχολές και πόλεις και διαμένουν σε μία ή περισσότερες οικίες.
  • Χορηγείται για τόσα έτη όσα είναι και τα έτη σπουδών της Σχολής ή του Τμήματος, σύμφωνα με τον κανονισμό της λειτουργίας τους.
  • Για να καταβληθεί το επίδομα, ο φοιτητής θα πρέπει να σπουδάζει σε πόλη άλλη από αυτήν της κύριας κατοικίας του και να διαμένει σε μισθωμένη οικία. Στην πόλη στην οποία διαμένει ο φοιτητής, οι γονείς του δεν θα πρέπει να έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία άλλης κατοικίας.
  • Η φοίτηση πρέπει να αποδεικνύεται με σχετικό πιστοποιητικό της Σχολής ή του Τμήματος αυτής, το οποίο συνυποβάλλεται μαζί με την αίτηση για τη χορήγηση του επιδόματος.
  • Για να καταστεί δικαιούχος του επιδόματος η οικογένεια του φοιτητή θα πρέπει, επίσης, το ετήσιο εισόδημά της, κατά το προηγούμενο οικονομικό έτος, να μην υπερβαίνει το ποσό των 30.000 ευρώ. Για κάθε προστατευόμενο παιδί πέραν του ενός, το όριο αυτό προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ.
  • Δικαιούχος είσπραξης του επιδόματος είναι ο πατέρας ή η μητέρα του φοιτητή.
  • Για τη χορήγηση του επιδόματος πρέπει να υποβληθεί από τον πατέρα ή τη μητέρα του φοιτητή αίτηση–υπεύθυνη δήλωση στη Δ.Ο.Υ. φορολογίας τους, εντός του πρώτου τριμήνου του τρέχοντος έτους.

Αναλυτικότερα: http://www.ypepth.gr/el_ec_page12006.htm