beat_news 173

Δημοσίευση: 21-03-2011 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:173

• Οι Easy Star All-Stars ήρθαν τελικά στην Αθήνα στις 26 Φεβρουαρίου στο Fuzz και όπως αναμενόταν, έδωσαν ένα απίστευτο ρεσιτάλ όπου ακούστηκαν πολλά σουξέ των Radiohead, Pink Floyd και των Beatles σε dub/reggae ρυθμούς. Κρίμα το ακριβό εισιτήριο όμως.
  • Μιας και ανέφερα το Fuzz, o “νονός” της hip hop κουλτούρας, ο Afrika Bambaataa θα σκάσει μύτη από κεί στις 4 Μαρτίου. Όσοι νομίζετε ότι το hip hop ξεκίνησε με τον Eminem ή τον Snoop Dogg, κάντε την καλή και δώστε τα 20 ευρώ για να ξεστραβωθείτε.
  • Ένας άλλος λόγος για να πάτε στο Ejekt Festival του Ιουνίου, πέραν του να γελάσετε με τα χάλια της Amy Winehouse από το κρακ και λοιπές καταχρήσεις, είναι ο Moby. Ίσως να είναι ο μόνος σοβαρός άνθρωπος στην electronica που δεν παίρνει ναρκωτικά ή να πίνει αλκοόλ, αλλά ξέρει πώς να γράφει κομματάρες.
  • Ο νέος δίσκος των Radiohead μου είναι αδιάφορος, αλλά όσοι δεν τους έχετε βαρεθεί ακόμα, μπορείτε να το τσιμπήσετε δωρεάν (ή άμα θέλετε πληρώνετε κατιτίς) από την ιστοσελίδα τους, πριν βγεί το CD και σούπερ-περιορισμένο βινύλιο.
  • Ο Justin Bieber ίσως και να είναι ο πιο αδιάφορος pop star όλων των εποχών, με την πιο αδιάφορη φωνή και την πιο αδιάφορη φάτσα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για ποιο λόγο γίνεται όλος ο ντόρος;
  • Η χώρα που γέννησε τους Beatles, Black Sabbath, Sex Pistols, Iron Maiden, Blur και ένα σωρό άλλα επικά συγκροτήματα αποφάσισε να βραβεύσει τους Take That σαν καλύτερο συγκρότημα, επειδή προφανώς έφαγε τα φράγκα του ο Robbie Williams και αναγκάστηκε να επιστρέψει για ένα reunion. Κάτι τέτοιο ανέφερε ο Νοστράδαμος ότι θα γινόταν πριν τη συντέλεια του κόσμου, σωστά;
  • Μετά τη φετινή ξεφτίλα του Superbowl όπου η Christina Aguilera μπέρδεψε τους στίχους του εθνικού ύμνου των Η.Π.Α., φήμες λένε ότι το 2012 θα επανενωθεί το κλασσικό line-up των Guns N΄ Roses. Ναι, Axl και Slash μαζί, επί σκηνές, χωρίς να βρίζονται ή να καταθέτουν μηνύσεις. Και για αυτό κάτι θα έχει γράψει ο Νοστράδαμος, δε γίνεται...

J (spawnite@yahoo.com)