beat news 195

Δημοσίευση: 30-04-2013 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:195

Ο θάνατος της Θάτσερ δεν ήταν δα και μικρό πράγμα. Δικαιώθηκαν γενιές και γενιές punk συγκροτημάτων, από τους γραφικούς Exploited μέχρι τους κωμικούς Thatcher On Acid. Την πιο ωραία φάση την είχαν κάνει οι κάποτε-αναρχοπανκ-μετέπειτα ποπσταρ και-νυν-πουθενάδες Chumbawamba προπώλησαν το EP “In Memoriam: Margaret Thatcher” το 2005 για να το έχουν έτοιμο να γιορτάσουν τον θάνατο της Σιδηράς Κυρίας, όποτε συνέβαινε το μοιραίο. Τελικά μόλις 8 χρονάκια πήρε, αλλά οι Chumbawamba το διέλυσαν το 2012. Οπότε μάλλον νίκησε η Thatcher ε;

Από ανακοπή καρδιάς “έφυγε” ο μπασίστας των Deftones Chi Cheng, ο οποίος βρισκόταν σε κώμα από το 2008. Αν και σποραδικά είχε δείξει κάποια σημάδια ανάκαμψης, δεν τα κατάφερε τελικά. Για όσους δεν ξέρουν πάντως, οι Deftones είναι από τα πιο ποιοτικά συγκροτήματα της Nu Metal εποχής (το emo πριν το emo ντε...), καταφέρανε να κάνουν το πέρασμα από οne-hit-wonder gimmick της εποχής, σε ένα alternative metal συγκρότημα με τη δική του ταυτότητα. Εκείνο τον καιρό οι Deftones γράφανε το “Eros”, το οποίο τελικά έβαλαν στο συρτάρι και έγραψαν το πιο χαρούμενο “Diamond Eyes”. Πιθανόν τώρα να κυκλοφορήσουν και τα sessions του “Eros”...

Η πασχαλινή διαφήμιση των Jumbo με την Κατερίνα Στανίση είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να επιστρέψει κάποιος που μεσουρανούσε μέχρι τα 1990s και ψάχνεται για ένα comeback. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια συμπυκνωμένη βάση νοσταλγίας και μια γενναία δόση σαρκασμού. Ακόμα και 8χρονα θα κατεβάζουν mp3 της Στανίση, έστω και για το κιτς της υπόθεσης. Έχω μεγάλες ελπίδες ότι όχι μόνο θα δούμε Αντρέα Μικρούτσικο ξανά, αλλά θα τον ακούσουμε να τραγουδάει. Αυτά είναι.

Ελπίζω να μην παραλείψατε το φετινό Record Store Day και να τσιμπήσατε κατιτίς ωραίο. Από ντόπιες κυκλοφορίες η επανακυκλοφορία του πρώτου δίσκου των Στέρεο Νόβα ξεχώρισε. Οι Deus Ex Machina θα επανακυκλοφορήσουν “Motorpsycho” και “Signs” τον Μάιο. Τι διάολο έγινε και επέστρεψαν τα 1990s;

J (spawnite@yahoo.com)