«Το Κυνήγι» του Τόμας Βίντερμπεργκ

της Δήμητρας Κάνδια

Δημοσίευση: 18-01-2013 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:191

O 40χρονος παιδαγωγός Λούκας αποδεσμευμένος από ένα επώδυνο διαζύγιο απολαμβάνει τη δουλειά του στο νηπιαγωγείο μιας δανέζικης επαρχιακής πόλης και προσπαθεί να αποκτήσει την κηδεμονία του έφηβου γιου του, όταν η 5χρονη κόρη του καλύτερού του φίλου εκμυστηρεύεται ψευδώς στη διευθύντρια ότι ο Λούκας έχει ασελγήσει σε βάρος της. Ένα αθώο ψέμα κινεί τις υποψίες και ζωντανεύει την απέχθεια απέναντι σε ένα από τα μεγαλύτερα ταμπού του σύγχρονου δυτικού κόσμου. Μια φήμη που εξαπλώνεται ταχύτατα και ανεξέλεγκτα, διαταράσσοντας τις ευαίσθητες ισορροπίες μια κλειστής κοινωνίας. Η αβάσιμη αυτή πληροφορία, προϊόν παιδικού εγωισμού και ζωηρής φαντασίας, ξεχύνεται σαν χίμαιρα στη μικρή κοινότητα δηλητηριάζοντας ανθρώπινες σχέσεις , σπέρνοντας την αμφιβολία και οδηγώντας σε φαινόμενα μαζικής υστερίας.

Ο Τόμας Βίντερμπεργκ μεγαλουργεί με την τολμηρή, καθαρή αλλά και ανθρώπινη σκηνοθετική ματιά του, θέτοντας στο στόχαστρο για ακόμη μια φορά την προτεσταντική ηθική. Ο Μίκελσεν ερμηνεύει έναν βαθιά εσωτερικό ρόλο, για τον οποίον επάξια βραβεύτηκε στο Φεστιβάλ των Καννών. Θύμα μιας τεράστιας παρεξήγησης, διατηρεί μέχρι τέλους ήπιους τόνους κατά τα πρότυπα του «Βορρά» προσπαθώντας στωικά να αποκαταστήσει την αξιοπρέπειά του. Ο μίτος του μυστηρίου ξετυλίγεται μεθοδικά μπροστά στα μάτια του θεατή που αναμένει με κομμένη την ανάσα την πολυπόθητη «κάθαρση».