beat_news 170

Δημοσίευση: 21-02-2011 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:170

• Οι θρύλοι του ποιοτικού hip-hop, Public Enemy, πρόσφατα συγκέντρωσαν $75.000 από οπαδούς για την ηχογράφηση του νέου δίσκου τους. Μπορεί να φανταστεί κανείς έναν αντίστοιχο εκδημοκρατισμό της σχέσης καλλιτέχνη-ακροατή στα μέρη μας; Είναι βέβαιο τότε ότι δε θα ζούσαμε υπό την συνεχή απειλή ότι μπορεί να βγάλει νέο single ο Καρβέλας.
  • Μιας και το έφερε η συζήτηση στο ποιοτικό hip hop, τσεκάρετε τον Sage Francis, εάν δεν το έχετε κάνει ήδη. Ίσως να είναι ο πιο σοβαρός λευκός Αμερικανός ράπερ τα τελευταία 10-15 χρόνια, με ένα φρέσκο κοινωνικό μήνυμα που μου θυμίζει τον Tupac στα ντουζένια του. Αν νομίζετε το hip hop είναι bling-bling, γκόμενες και σαμπάνιες, μην μπείτε στο κόπο.
  • Όσοι αναπολείτε την ένδοξη δεκαετία του 1980 ή διαβάζετε Metal Hammer, βρείτε το αμάνικο τζιν μπουφάν σας με τα ραφτά και τις κονκάρδες. Οι Γερμανοί πρωτοπόροι του ηρωικού power metal παλαιάς κοπής Helloween θα έρθουν στην Ελλάδα για δυο συναυλίες, 21 (Αθήνα) και 22 (Θεσ/νίκη) Ιανουαρίου. Μπίρες, Future World και τα μυαλά στα κάγκελα.
  • Οι Easy Star All-Stars έρχονται στην Ελλάδα, στις 25 Φεβρουαρίου, στο Block 33 στην Θεσσαλονίκη. Εάν δεν τους έχετε ακουστά, παίζουν reggae/dub διασκευές Pink Floyd, Radiohead και Beatles. Οι εκτελέσεις τους δίνουν νέα πνοή σε τραγούδια που λίγο-πολύ όλοι σιγοτραγουδάμε όταν παίζονται στο ραδιόφωνο. Αν έρθουν Αθήνα, μη τους χάσετε.
  • Ο ιστότοπος http://www.fanzines.gr/ είναι ένα σχετικά νέο portal για την εγχώρια fanzine (τουτέστιν ανεξάρτητες εκδόσεις διηγημάτων, περιοδικών, κόμικς και ένα σωρό άλλα) σκηνή. Γιατί να περιμένετε το εκάστοτε μουσικό κανάλι, ένθετο εφημερίδας ή εβδομαδιαίο περιοδικό να σας πει τι να ακούτε και να διαβάζετε, ενώ μπορείτε να πάρετε μια πρώτη γεύση από την πηγή; Αφήστε την αθλητική/κουτσομπολίστικη εφημερίδα και ανακαλύψτε κάτι νέο.
  • Εάν νομίζατε ότι το emo άρχισε σιγά-σιγά να γίνεται υποφερτό, δείτε οποιοδήποτε βιντεοκλίπ των Brokencyde. Πρόκειται για το επιεικώς χειρότερο συγκρότημα όλων των εποχών (μια σατανική μείξη τελειωμένου emo και r n b τύπου T-Pain), ενώ πρόσφατα έβγαλαν τον δεύτερό τους δίσκο. Οι προφητείες του Λιακόπουλου εκπληρώνονται. Το 2012 είναι κοντά. Τυχαίο; Δεν νομίζω.

J (spawnite@yahoo.com)