Ο μοναχικός δρόμος ενός επαναστάτη

της Δήμητρας Κάνδια

Δημοσίευση: 10-12-2012 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:190

Τη μάχη με τον καρκίνο έχασε την Τρίτη 20 Νοέμβρη 2012 ο Χρόνης Μίσσιος, ένας αυθεντικός ιδεολόγος, ένας γνήσιος αριστερός που δεν δίστασε να κριτικάρει την Αριστερά και τις διασπάσεις της, στηλιτεύοντας την «οργανωμένη» κοινωνία, μια κοινωνία που έχει υποστεί εγκεφαλικό, σύμφωνα με τον ίδιο, και αδυνατεί να αντιδράσει. Γεννήθηκε το 1930 στην Καβάλα από γονείς καπνεργάτες, περνώντας τα πρώτα παιδικά του χρόνια σε προσφυγική γειτονιά ενώ λόγω οικονομικών δυσχερειών έφτασε μόνο μέχρι τη δεύτερη τάξη του Δημοτικού. Κατά την περίοδο της Κατοχής εντάχθηκε στο κίνημα των Ανταρτών, ενώ μετά την απελευθέρωση οργανώνεται στον Δημοκρατικό Στρατό Πόλεων. Πέρασε σχεδόν το 1/3 της ζωής του σε εξορίες και φυλακές ως πολιτικός κρατούμενος όπου έμαθε μόνος του ανάγνωση και γραφή. Το 1985 κάνει το συγγραφικό του ντεμπούτο με το αυτοβιογραφικό Καλά εσύ σκοτώθηκες νωρίς μιλώντας στις συνειδήσεις κοινού και κριτικών. Ακολουθεί το επίσης εξαιρετικό Χαμογέλα ρε, τι σου ζητάνε; το 1988 από τις εκδόσεις Γράμματα. Εραστής της άμεσης Δημοκρατίας, πολέμιος της διαφθοράς της εξουσίας και υπέρμαχος της ιδέας να δημιουργηθεί ένας ανθρώπινος πολιτισμός που θα απευθύνεται όχι σε μάζες αλλά στη μονάδα, στον ίδιο τον άνθρωπο, πέρασε τα τελευταία 24 χρόνια της ζωής του στο Καπανδρίτι. Παραφράζοντας τον ίδιο «μπορεί να μην κατάφερε να αλλάξει το σύστημα , όμως δεν επέτρεψε ούτε σε αυτό να τον αλλάξει».