Γράμμα σε έναν άγνωστο Εβραίο

της Δήμητρας Κάνδια

Δημοσίευση: 10-12-2012 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:190

Στρατόπεδο συγκέντρωσης Sachsenhausen. Το μήνυμα του δυνάστη σου «Arbeit macht frei» μπλέκεται στα κάγκελα της μεγάλης εισόδου ξεχειλίζοντας ειρωνεία. Ξεκινώ μια πορεία προς το έρεβος της σκλαβιάς σου. Πατώ στα βήματά σου, δίπλα απ’ το συρματόπλεγμα και στους ανήλιαγους διαδρόμους. Σε βλέπω να περπατάς σκυφτός με τα δεσμά του θανατοποινίτη να σου ματώνουν τους αστραγάλους. Κουβαλάς σιωπηλός το πτώμα της ηττημένης περηφάνιας σου στην πλάτη, μέχρι που η χαμένη σου ζωή συναντιέται με άλλα σκοτεινά και φοβισμένα βλέμματα στις διασταυρώσεις των υπόγειων οδών. Μπαίνω στα κελιά των βασανιστηρίων σου, εκεί που πειραματίζονταν με τις αντοχές σου οι «πολιτισμένοι». Τώρα τιμούν το έθνος σου στήνοντας μνημεία κάθε λογής για να ξεπλύνουν την ντροπή. Εγώ όμως εισπνέω τις καύτρες της σάρκας σου που ίπτανται ακόμη στον αέρα. Σε αναπνέω και κάθε αναπνοή μου με κάνει να αποστρέφομαι την ίδια την ανθρώπινή μου φύση. Δεν σε ξεχνάει κανείς.