Οπαδοί της Λιντς επιτέθηκαν με αντισημιτικά σχόλια στον Άνταμ Σμιθ

Του Νίκου Νακόπουλου

Δημοσίευση: 10-12-2012 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:190

Για άλλη μία φορά διαβάζω είδηση για ρατσιστική επίθεση σε ποδοσφαιρικό αγώνα. Και μάλιστα στην Αγγλία πάλι. Τι γίνεται με αυτό το θέμα; Ενδιαφέρεται κανείς στα σοβαρά; Για να το εξετάσουμε λίγο. Όταν ο Λουίς Σουάρεζ (ποδοσφαιριστής Λίβερπουλ) είχε βρίσει ρατσιστικά τον Πατρίς Εβρά (έγχρωμο Γάλλο ποδοσφαιριστή της Μάντσετσερ) του είχε οριστεί ποινή 8 αγωνιστικών+40.000 λίρες πρόστιμο. Γιατί έγινε αυτό; Μα πώς; Το θέμα πήρε έκταση, ο τύπος το έκανε εξόφθαλμα ανάμεσα σε 1000 κάμερες και δεν είναι δυνατόν να μην κάνουμε κάτι. Και κάναμε. Εμείς οι αντιρατσιστές. Μπράβο μας. Τι γίνεται με όλες αυτές τις περιπτώσεις των «φιλάθλων» όμως που δίνουν ρεσιτάλ υβρεολογίας και φτάνουν σε σημείο να πετάνε μπανάνες στα «πιθήκια»; Γιατί σε αυτούς δεν ορίζονται ποινές; Γιατί δεν υπάρχουν νόμοι να προστατεύουν τα γήπεδα από τέτοιους λεκέδες όταν υπάρχει η τεχνολογία για τον εντοπισμό τους; Η απάντηση είναι απλή. Οι ομάδες τους θέλουν αυτούς. Τους έχουν ανάγκη για κάποιο παράλογο λόγο. Και όσοι δεν με πιστεύετε αναζητήστε τα ευρήματα του Antonio Salas στην Ισπανία για την Βασίλισσα Ρεάλ.