beat news 187

Δημοσίευση: 12-07-2012 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:187

Τελικά παρά την πολιτική και οικονομική κρίση οι συναυλίες με καλλιτέχνες του εξωτερικού δεν φαίνεται να έχουν επηρεαστεί. Από τον Ozzy και την παρέα και τους Wu Tang Clan, ώς
τους Pennywise και τον MF Doom, η συναυλιακή σεζόν φαίνεται να κλείνει άψογα και αυτό το καλοκαίρι. Μόνη παραφωνία ο καρμίρης, ο κλάψας ο Morissey. Καλοκαίρι έρχεται, βρε
αδερφέ, τι τον φέρνεις τον καταθλιπτικό emoπατέρα να κάνει; Να μας προετοιμάσει για νέα χαράτσια και επισκέψεις της Τρόικας;

Αίσθηση έχει προκαλέσει η υπόθεση του ρώσικου πανκ συγκροτήματος Pussy Riot, μέλη του οποίου έχουν φυλακιστεί για τις διαμαρτυρίες του. Αποκορύφωμα ήταν μια impromptu συναυλία σε καθεδρικό ναό της Μόσχας, όπου και κατέκριναν τον πρόεδρο Πούτιν. Λόγω των παρατυπιών και τις αντιμετώπισης που χαίρουν από τις ρώσικες αρχές, έχουν αναγνωριστεί ως πολιτικοί και συνειδησιακοί κρατούμενοι από διάφορες οργανώσεις, όπως η Διεθνής Αμνηστία. Να που το πανκ, εν έτει 2012, όταν τα πάντα σφάζονται και μαχαιρώνονται και πωλούνται σε ebay και mainstream περιοδικά, είναι ακόμα ζωντανό.

Δυστυχώς ο Adam Yauch, ο MCA των Beastie Boys μας άφησε πριν λίγο καιρό, μετά από χρόνια πάλη με τον καρκίνο. Εκτός από την τέχνη του με το μικρόφωνο, ο Yauch είχε πλούσιο φιλανθρωπικό έργο. Ο Mike D υποστήριξε σε συνέντευξη ότι το πιθανότερο είναι να διαλύσουν τους Beastie Boys, αν και δεν αποκλείει συνεργασίες με τον Ad-Rock. Κάτι πέταξε και για ακυκλοφόρητα τραγούδια που έγραψαν όλοι μαζί μετά το “Hot Sauce Committee Part Two”. Αντίθετα ο Justin Bieber ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει κάτι καινούργιο...

J (spawnite@yahoo.com)