Eδώ Kαλειδοσκόπιο - Η Ατζέντα του Δεκέμβρη

της Δήμητρας Κάνδια

Δημοσίευση: 08-12-2011 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:180

Αν έχετε σκοπό αυτόν το Δεκέμβριο να προβάλλετε φτηνές δικαιολογίες του τύπου «η τσέπη μου είναι άδεια», «φέτος λέω να αρχίσω από νωρίς το διάβασμα για την εξεταστική» και άλλα συναφή, για να κλειστείτε σπίτι, απλά ξεχάστε το. Ο μήνας διαθέτει προτάσεις για κάθε γούστο και βαλάντιο. Το ελληνικό τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας κλείνει τα 50 και το γιορτάζει με την ανοιχτή προς το κοινό παγκόσμια έκθεση αφίσας για τα ανθρώπινα δικαιώματα και με κυρίαρχο μότο «Αλλάξτε τον κόσμο!». Γενέθλια έχει και το «Τώρα Κ44» στον Κεραμεικό, το οποίο μας καλεί σ ένα ξέφρενο πάρτυ με live MCing, soul, reggae και ηλεκτρονικούς ήχους με ελεύθερη είσοδο.

Για τους κουλτουριάρηδες της παρέας η Κινηματογραφική Λέσχη του Ιδρύματος Μ. Κακογιάννης δίνει ραντεβού με το κοινό τα βράδια της Τετάρτης ξεκινώντας με ένα μίνι αφιέρωμα τεσσάρων ταινιών στον πολυτάλαντο, καυστικό πλην απολαυστικό Γούντι Άλεν. Αφήστε το πορτοφόλι στο σπίτι και φέρτε μαζί μόνο τη σινεφίλ διάθεσή σας!

Ελληνική Πρεμιέρα στις 8 του μηνός για τον «Φάουστ» του Ρώσου σκηνοθέτη Σοκούρωφ ο οποίος έτσι ολοκληρώνει την τετραλογία του πάνω στην απόλυτη εξουσία. 9-10/12 το Jumping Fish Festival ανοίγει τις πόρτες του Fuzz με ελληνικά και ξένα συγκροτήματα, ενώ στον ίδιο χώρο 7 ημέρες μετά οι Hooverphonic μάς υποδέχονται με τις chic pop μελωδίες τους για μια και μοναδική συναυλία. Αυλαία ανοίγουν στις 11 οι «Δίκαιοι» του Α.Καμύ θέτοντας διλήμματα περί ηθικής του εξεγερμένου αλλά και το σπαρακτικό και γνωστό σε όλους μας «Γάλα». Σας έπεισα;

Δήμητρα Κάνδια