beat_news 179

Δημοσίευση: 03-11-2011 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:179

Στον απόηχο των εξελίξεων στα πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα που ταλανίζουν τον κόσμο, δύσκολα βρίσκει κανείς την όρεξη και χρήμα για διασκέδαση. Άραγε πόσο θα επηρεάσει η κρίση τις συναυλίες; Θα συνεχίσει ο κόσμος να δίνει απλόχερα τα 30 και 40 ευρώ για να δει ένα «όνομα» του εξωτερικού με support ένα αμφιβόλου αξίας τοπικό συγκρότημα; Δύσκολα.

• Οι Radiohead πάντως δεν δείχνουν να κατεβάζουν ταχύτητες ή να καταλαβαίνουν από κρίσεις. Το 2012 έρχονται νέοι δίσκοι των Radiohead και του Tom Yorke. Βρήκανε μάλιστα και νέο ντράμερ για τις περιοδείες του 2012.

• Είδα για πρώτη φορά ένα βιντεοκλίπ της Lady Gaga και πραγματικά απορώ με τον κόσμο που την έχει θεοποιήσει. Την Μαντόνα την έχουν ακουστά; Αν όχι, ας ψάξουν να βρουν δίσκους της, από την περίοδο που τραβιότανε με μπασκετμπολίστες και ηθοποιούς.

• Το pop punk έχει πεθάνει, οι εναπομείναντες μπάντες παρακαλούνται να το «γυρίσουν» σε κάτι άλλο. Αν έχετε ενστάσεις, ακούστε τους νέους δίσκους των Blink-182 και New Found Glory και σας πάω στοίχημα ότι θα λιώσετε το κουμπάκι που γράφει «skip».

• Τα πράγματα δεν είναι καλύτερα για τον χώρο του σινεμά. Μέχρι στιγμής οι περισσότερες «μεγάλες» ταινίες του 2011 είναι είτε βασισμένες σε βιβλία, κόμικ και «πραγματικές ιστορίες», είτε είναι ένα σίκουελ, Εκτός από οικονομική κρίση, έχουμε και κρίση φαντασίας; Αυτό εννοούσαν οι καταστασιακοί όταν έλεγαν «η φαντασία στην εξουσία»;

• Ο Τζορτζ Κλούνεϋ στη νέα του ταινία παίζει τον Πρόεδρο των Η.Π.Α. και γρήγορα τα κουτσομπολίστικα Μ.Μ.Ε. του πρότειναν να ασχοληθεί ενεργά με την πολιτική! Είμαστε σοβαροί; τον Ρέιγκαν τον ξεχάσατε ήδη;

• Η Χίλαρι Σουάνκ πληρώθηκε αδρά για να πάει σε πάρτι γενεθλίων Τσετσένου ηγέτη. Μάλιστα η ηθοποιός είχε δηλώσει «ενήμερη» για τα γενέθλια και «τι συμβαίνει στην Τσετσενία», αλλά μάλλον δεν της σφύριξαν ότι ο οικοδεσπότης κατηγορείται για παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τρομοκρατία, απαγωγές κτλ… Τώρα τρέχει και δεν φτάνει.

J (spawnite@yahoo.com)