beat_news 176

Δημοσίευση: 31-05-2011 - Στήλη: ΝΕΟΛΑΙΑ - Φύλλο:176

Οι Deep Purple με τον Βασίλη (Παπακωνσταντίνου ντε!) στα... Γιάννενα! Άμα αρχίσανε τις περιοδείες αλά Scorpions στην περιφέρεια της Ελλάδος, το βλέπω να το “κλείνουν το μαγαζί” σύντομα, οπότε όποιος προλάβει πρόλαβε!

Στις 14 Ιουνίου οι θρύλοι του ska/reggae/punk, οι Sublime θα παίξουν στην Τεχνόπολη, με τον Rome να αντικαθιστά τον αδικοχαμένο Bradley Nowell. Αν και οι απόψεις πάνω στην απόφαση των μελών να περιοδεύσουν με νέο τραγουδιστή διίστανται (σαν να παίζουν οι Nirvana με νέο τραγουδιστή), είναι μιας πρώτη τάξη ευκαιρία να ξαναθυμηθούμε το μεγαλείο κομματιών όπως τα Santeria και Date Rape.

Άλλη μια Eurovision έφτασε (άδοξα) στο τέλος της για το έθνος. Δεν πειράζει, του χρόνου να στείλουμε μια πιο εύπλαστη μαριονέτα/γλάστρα, να πει άλλο ένα τελειωμένο λαϊκοπόπ “άσμα”, για να ξανανιώσουμε στιγμές Euro 2004. Και μετά ξυπνήσαμε.

Οι Beastie Boys συνεχίζουν να εκπλήσσουν και η νέα τους δισκογραφική δουλειά μοιάζει με μια όαση ανάμεσα στην έρημο της RnB σαβούρας που κυκλοφορεί αυτόν το καιρό. Αγοράστε το Hot Sauce Committee Part Two άφοβα.

Παράλληλα οι Beastie Boys κυκλοφόρησαν ένα βίντεο-κλιπ διάρκειας μισής ώρας, στην ουσία ταινία μικρού μήκους, το οποίο είναι “συνέχεια” του “(You Gotta) Fight For Your Right (to Party)”. Η “ταινία” έχει υπόθεση που θυμίζει το Back To The Future και τους ρόλους ενσαρκώνει αφρόκρεμα του Hollywood, όπως ο Will Ferrell, o Jack Black και o Elijah Woods.

Η νέα δουλειά του Moby (ο οποίος θα μας επισκεφτεί στις 22 Ιουνίου στο Ejekt Festival) έχει τίτλο “Destroyed” κινείται στα γνωστά ηλεκτρονικά downtempo μονοπάτια που μας έχει συνηθίσει. Το concept αυτή τη φορά είναι οι μεταμεσονύχτιες ώρες μοναξιάς και δημιουργίας. Ο ίδιος διαθέτει τον δίσκο δωρεάν για streaming από την σελίδα του και έχει φτιάξει έναν χάρτη με φωτογραφίες που στέλνουν οι ακροατές από την πόλη τους στις 2 το πρωί.

Όσοι αγαπούν τον συνδυασμό του ωμού punk και του σκληρού metal, θα έχουν μια τελευταία ευκαιρία για ένα καλό mosh και stagedive σε κλειστό χώρο, πριν φύγουν όλοι για διακοπές, αφού οι πατέρες του New York Hardcore, οι Agnostic Front θα εμφανιστούν στο Κύτταρο στις 29 Ιουνίου. Ό,τι πρέπει για “ζέσταμα” πριν το Rockwave.