Ο Τάχα Χουσεΐν Επίτιμος διδάκτορας της Φιλοσοφικής

Του ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ ΖΩΡΑ

Δημοσίευση: 30-04-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ - Φύλλο:195

Πριν από 40 χρόνια έφυγε από τη ζωή ο διακεκριμένος και πολυγραφότατος Αιγύπτιος συγγραφέας Τάχα Χουσεΐν, ο οποίος, αν και έχασε το φως του σε ηλικία μόλις τριών ετών, έκανε λαμπρές πανεπιστημιακές σπουδές στη χώρα του και στη Γαλλία. Έτσι, κατέλαβε την έδρα της Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο του Καΐρου, το 1919, δέκα χρόνια μετά την ίδρυσή του (1908). Το 1950 διορίσθηκε, επί μία διετία, Υπουργός Παιδείας της Αιγύπτου, με πρώτιστο μέλημά του να καταπολεμήσει τον αναλφαβητισμό και να θεσπίσει τη δωρεάν και υποχρεωτική στοιχειώδη εκπαίδευση, θεωρώντας ότι η Παιδεία είναι απαραίτητη «όπως το νερό που πίνουμε και ο αέρας που αναπνέουμε». Βάσει των σπουδών του και των ενδιαφερόντων του, και σύμφωνα με την άποψή του ότι ο αιγυπτιακός πολιτισμός αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου που αναπτύχθηκε στην περιοχή της Μεσογείου, θεώρησε χρήσιμη τη σύναψη πολιτισμικών σχέσεων με την Ελλάδα, και κυρίως με το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Ήδη από τον πρώτο χρόνο της θητείας του ως Υπουργού Παιδείας, κάλεσε τον Πρύτανη καθηγητή Γεώργιο Σωτηρίου να μεταβεί στην Αίγυπτο ως επίσημος προσκεκλημένος της Αιγυπτιακής κυβέρνησης. Και εκείνος, όταν επέστρεψε δεν παρέλειψε να τον ευχαριστήσει θερμά, όπως πιστοποιείται από σχέδιο επιστολής, που φέρει ημερομηνία 10/1/1951 και σώζεται στο Ιστορικό Αρχείο του Πανεπιστημίου Αθηνών:

«Excellence, en rentrant à Athènes je vous prie d’agréer mes remerciements les plus chaleureux pour l’excellent accueil que nous avons trouvé en Egypte; (…) Vous nous avez donné l’occasion de voir tous les trésors de l’ancien art Arabe et d’estimer l’antique civilisation Egyptienne. Nous sommes bien touchés aussi d’avoir fait la connaissance des éminents intellectuels Arabes, parmi lesquels votre Excellence tient la première place. En tant que Grec j’étais heureux de constater qu’une atmosphère si amicale existe entre la Grèce et l’Egypte; j’espère que nos relations culturelles contribueront encore davantage au resserrement des liens qui unissent nos deux peuples».

Εξάλλου, η Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, θέλοντας να αναπτύξει συνεργασία με Αιγύπτιους επιστήμονες, αποφάσισε, στη συνεδρίαση της 21ης Σεπτεμβρίου 1950, να αναγορεύσει τον Τάχα Χουσεΐν επίτιμο διδάκτορά της. Ο καθηγητής Απόστολος Δασκαλάκης που υποστήριξε ένθερμα την πρόταση αυτή, ανέφερε τη λαμπρή σταδιοδρομία του και κατέληξε λέγοντας τα εξής: «Ο κ. Χουσεΐν χαίρει παρ’ όλω τω αραβικώ κόσμω φήμης ως ενός των σοφωτέρων ανδρών της εποχής μας. Αν και τυφλός, αλλά προικισμένος υπό της φύσεως διά μιας εκλεκτικής δυνάμεως προς εργασίαν, μνήμης και κριτικού πνεύματος, κινεί τον θαυμασμόν διά την έκτασιν των γνώσεων αυτού εις όλους τους κύκλους της ανθρωπίνης σκέψεως. Μεταξύ των άλλων κατέχει άριστα την αρχαίαν ελληνικήν, αι δε μεταφράσεις του θεωρούνται ως μοναδικαί διά την αραβικήν γλώσσαν από της εποχής των μεγάλων Αράβων μεταφραστών του μέσου αιώνος. Η μετάφρασις ιδία του Πλάτωνος μετά των ιδίων φιλοσοφικών σχολίων θεωρείται υπό των Αράβων ως κλασσικόν έργον. Εμπεποτισμένος υπό των αρχών της αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας, και εις αυτά τα περί της ιστορίας και της φιλοσοφίας του Ισλάμ έργα του, άτινα επίσης θεωρούνται κλασσικά, επιχειρεί πάντοτε παραλληλισμούς και αντλεί θεμελιώδεις αρχάς εκ του αρχαίου ελληνικού πνεύματος. Συγχρόνως εργάζεται με πίστιν και φανατισμόν διά την καλλιέργειαν των κλασσικών σπουδών εν Αιγύπτω. (…) Οφείλω, κύριοι συνάδελφοι, να τονίσω ιδιαιτέρως ότι ο κ. Τάχα Χουσεΐν είναι εις ακραιφνής φίλος της Ελλάδος. Αγαπά τον σύγχρονον ελληνικόν λαόν και δεν αφήνει ευκαιρίαν δια να μη διαδηλώση τα αισθήματά του. Ήδη ως γερουσιαστής και Υπουργός της Παιδείας αποτελεί αληθώς πολύτιμον στήριγμα δια τα μορφωτικά ζητήματα της Ελλάδος εν Αιγύπτω και την ανάπτυξιν των πνευματικών σχέσεων μεταξύ των δύο χωρών». Η τελετή της αναγόρευσης έγινε στις 27 Μαρτίου, κατά τη διάρκεια επίσημης επίσκεψης του Τάχα Χουσεΐν στην Ελλάδα, ενώ ακριβώς ένα μήνα αργότερα μετέβησαν στην Αλεξάνδρεια και στο Κάιρο οκτώ καθηγητές και 124 φοιτητές του Πανεπιστημίου Αθηνών, ώστε να επισφραγισθεί καλύτερα η σύναψη σχέσεων με τα Αιγυπτιακά Πανεπιστήμια. Επικεφαλής των εκδρομέων ήταν ο Προπρύτανης Εμμανουήλ Εμμανουήλ της Φαρμακευτικής Χημείας, ο Γεώργιος Πανταζής της Βιολογίας, ο Γεώργιος Ζώρας της Νεοελληνικής Φιλολογίας, ο Ιωάννης Πολίτης της Βοτανικής, ο Σπυρίδων Γαλανός της Χημείας Τροφίμων, ο Γεώργιος Γεωργαλάς της Ορυκτολογίας, ο Μάξιμος Μητσόπουλος της Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας, ο Νείλος Σακελλαρίου της Ανωτέρας Άλγεβρας. Οι εκδρομείς έφθασαν στις 23 Απριλίου 1951 και έμειναν επί μία εβδομάδα στην Αίγυπτο, ενώ την 27η Απριλίου τους δεξιώθηκε στην οικία του στο Κάιρο ο Τάχα Χουσεΐν. Όλες οι εκδηλώσεις, οι ομιλίες και οι επισκέψεις σε αρχαιολογικούς χώρους που διοργανώθηκαν τότε καλύφθηκαν εκτενώς από τον αιγυπτιακό ημερήσιο τύπο. Το καλοκαίρι του ιδίου έτους, η φιλοξενία ανταποδόθηκε σε Αιγύπτιους φοιτητές που ήρθαν στην Αθήνα. Ο Προπρύτανης Εμμ. Εμμανούηλ αποφάσισε όπως: «οι εκδρομείς φιλοξενηθώσιν εις τον Οίκον του Φοιτητού, παρεχομένου αυτοίς και πρωινού ροφήματος (…) και δεξιωθή τούτους ο Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής, λαμβάνων άμα εγκαίρως πρόνοιαν δια τον ορισμόν γλωσσομαθών φοιτητών, οίτινες θα χρησιμεύσωσιν ως ξεναγοί των εκδρομέων». Και δεν ήταν τυχαίο ότι στις επόμενες δεκαετίες πολλοί ήσαν οι Αιγύπτιοι που φοίτησαν στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και εκπόνησαν διδακτορικές διατριβές με θέματα φιλολογικά, φιλοσοφικά, ιστορικά και αρχαιολογικά, ενώ το έτος 1996 ιδρύθηκε θέση Αραβολογίας που κατέλαβε η συνάδελφος Ελένη Κονδύλη.