Πριν από δέκα χρόνια - Η ίδρυση του «Καποδιστριακού»

Ζώρα

Δημοσίευση: 19-04-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ - Φύλλο:184

Μια από τις σημαντικότερες ίσως αποφάσεις που πήρε ο καθηγητής Γ. Μπαμπινιώτης, κατά τη διάρκεια της θητείας του ως Πρυτάνεως του Πανεπιστημίου Αθηνών, υπήρξε η ίδρυση της εφημερίδας του Ιδρύματος, όπως αποδεικνύεται και από τη συνέχιση της έκδοσής της. Ήταν στις αρχές του 2002 που υπό την προεδρία του συγκροτήθηκε συντακτική επιτροπή, με σκοπό τον σχεδιασμό και την υλοποίηση αυτής της πρωτοποριακής ιδέας του (πρωτοποριακής ακόμη και για παλαιότερα και μεγαλύτερα Πανεπιστήμια του εξωτερικού). Έτσι την 1η Μαρτίου του 2002 εκδόθηκε το πρώτο φύλλο και εξακολούθησε η δεκαπενθήμερη κυκλοφορία της εφημερίδας, υπό τη συνεχή επίβλεψή του, μέχρι την αφυπηρέτησή του. Για μένα προσωπικά, η θητεία μου τότε στη συντακτική επιτροπή είχε και το εξής θετικό (όπως του επεσήμανα, κατά την τελευταία –υπό την προεδρία του συνεδρίασή της–, το καλοκαίρι του 2006): αισθανόμουν ότι ξαναβρισκόμουν στα θρανία, αφού είχα απέναντί μου τον παλαιό μου καθηγητή. Πράγματι έμαθα τότε πολλά για τα μυστικά της χρήσης του επικοινωνιακού λόγου. Ως παράδειγμα θα αναφέρω τις πολύωρες συζητήσεις, κάθε Δευτέρα μεσημέρι, για την εξεύρεση κατάλληλων τίτλων που θα τόνιζαν και θα καθιστούσαν πιο ελκυστικό και εύληπτο το περιεχόμενο των διαφόρων άρθρων. Σε πιστοποίηση των όσων σημειώνω παραθέτω το τυπογραφικό δοκίμιο της πρώτης σελίδας του δεύτερου φύλλου (της 15ης Μαρτίου 2002), το οποίο το είχα φυλάξει για την ιστορία του πράγματος (ή μάλλον για να το παρουσιάσω από την παρούσα στήλη, όταν θα έφθανε το πλήρωμα του χρόνου). Όπως φαίνεται από το συγκεκριμένο δοκίμιο, ο καθηγητής Μπαμπινιώτης θέλοντας να καταστήσει πιο εμφανές το αίτημα για τη λειτουργία του Λαϊκού Νοσοκομείου ως αποκλειστικά πανεπιστημιακού, αντικατέστησε τον τίτλο του πρώτου άρθρου από «Φτάνουν πια τα “παιχνίδια” με τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία» σε «Αμιγώς πανεπιστημιακό να γίνει το Λαϊκό ζητούν οι πρυτανικές Αρχές με εξώδικο».
Τέτοιες αλλαγές, όπως και άλλες εξίσου σημαντικές σχετικά με την επιλογή των εκάστοτε φλεγόντων θεμάτων και των κατάλληλων φωτογραφιών, συχνά γίνονταν ακόμη και επί του τυπογραφείου, σύμφωνα με τις απόψεις που προέκυπταν ύστερα από γόνιμες
συζητήσεις.