Πριν από μισό περίπου αιώνα - Γλωσσολόγος και τότε Υπουργός Παιδείας

Ζώρα

Δημοσίευση: 19-04-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ - Φύλλο:184

Το 1964, στην υπηρεσιακή Κυβέρνηση Ι. Παρασκευοπούλου, μετείχε ως Υπουργός Παιδείας, για το διάστημα 1 Ιανουαρίου – 16 Φεβρουαρίου, ο Γεώργιος Κουρμούλης (1907-1977), καθηγητής της Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών από το 1949.

Προηγουμένως είχε διατελέσει έκτακτος (1931) και τακτικός συντάκτης (1946) στο Ιστορικό Λεξικό της Ακαδημίας Αθηνών, ενώ υφηγητής του Πανεπιστημίου αναγορεύθηκε το 1945. Εξελέγη Πρύτανης για το ακαδημαϊκό έτος 1963-1964 και χρημάτισε Πρόεδρος της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας (1969-1977). Επίσης υπήρξε συγγραφέας σημαντικών μελετών (όπως «Γλώσσα και λατρεία», «Η επίσημος γλώσσα του Έθνους», «Η γλώσσα του Κάλβου», κ.π.ά.) και φωτισμένος δάσκαλος. Πολλά λοιπόν είναι τα κοινά σημεία που συνδέουν τους βίους παραλλήλους του δασκάλου Κουρμούλη με τον αγαπημένο του μαθητή Γεώργιο Μπαμπινιώτη. Και αυτός διετέλεσε καθηγητής Γλωσσολογίας (1973-2006) στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, το οποίο τον τίμησε εκλέγοντάς τον Πρύτανή του, για δύο συνεχείς θητείες (2000-2006), ενώ και η Φιλεκπαιδευτική Εταιρεία τον εκλέγει Πρόεδρό της, συνεχώς από το 1986 κ.ε. Πριν από λίγες μέρες, προέκυψε και άλλο κοινό σημείο στην πορεία των δύο διαπρεπών επιστημόνων, αφού στον Γ. Μπαμπινιώτη ανετέθη η θέση του Υπουργού Παιδείας. Μάλιστα και η τότε πολιτική κατάσταση, στα μέσα της δεκαετίας του ’60, όταν είχε κληθεί να καταλάβει αυτήν τη θέση ο Γ. Κουρμούλης, ήταν δύσκολη και οι απολήξεις της τραγικές. Ελπίζουμε ότι σήμερα, σε μια ιδιαίτερα κρίσιμη περίοδο για τη χώρα, αλλά και την Παιδεία της, η θητεία του Γ.Μπαμπινιώτη θα δώσει διεξόδους εκτόνωσης στον χώρο των Α.Ε.Ι.