Πανελλαδικές 2013. Χαμηλότερα οι βάσεις - Λιγότεροι υποψήφιοι

Δημοσίευση: 04-07-2013 - Στήλη: ΡΕΠΟΡΤΑΖ - Φύλλο:197

Μια εικόνα γενικής πτώσης των βάσεων, εκτός των χαμηλόβαθμων τμημάτων του 1ου επιστημονικού πεδίου των Νομικών και Ανθρωπιστικών σπουδών και αρκετών τμημάτων ΤΕΙ της περιφέρειας προκύπτει από τα στατιστικά στοιχεία που έδωσε τις προηγούμενες ημέρες στη δημοσιότητα το υπουργείο Παιδείας. Πάντως το πιο ενδιαφέρον στοιχείο που προέκυψε από την εφετινή διαδικασία, το οποίο δίνει και μια εικόνα της κοινωνικής διάστασής της, είναι το γεγονός ότι μειώνεται διαρκώς ο αριθμός των υποψηφίων στις πανελλαδικές εξετάσεις. Εφέτος παρατηρήθηκε μια συνολική μείωση της τάξης του 4,6% των ατόμων που προσήλθαν να εξεταστούν σε σχέση με την περυσινή χρονιά. Στη Θεωρητική κατεύθυνση οι υποψήφιοι εφέτος ήταν 7% λιγότεροι σε σχέση με πέρυσι, ενώ και στην Τεχνολογική κατεύθυνση ήταν 5% λιγότεροι από πέρυσι. Μόνο στη Θετική κατεύθυνση εφέτος υπήρξε άνοδος της τάξης του 2,5% στον πληθυσμό των υποψηφίων. Όπως φανερώνουν τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα το υπουργείο Παιδείας, στις εξετάσεις προσήλθαν 80.958 υποψήφιοι, ενώ το 2012 είχαν προσέλθει 84.837 υποψήφιοι.

Οι υποψήφιοι που πέτυχαν βαθμολογίες μεταξύ 18-20 ανέρχονται σε 4.651, δηλαδή το 5,7% των υποψηφίων. Αξίζει να σημειωθεί ότι κάτω από 10 στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Γενικής Παιδείας έγραψε το 12,99% των υποψηφίων, στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών Θεωρητικής Κατεύθυνσης το 51,89% των υποψηφίων, στο μάθημα της Χημείας Θετικής Κατεύθυνσης το 26,42% των υποψηφίων και στο μάθημα Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Τεχνολογικής Κατεύθυνσης το 25,81% των υποψηφίων. Πάντως, το συμπέρασμα που προέκυψε από την εξεταστική διαδικασία, είναι ότι εφέτος λείπουν πολλοί υποψήφιοι από τις «κλάσεις» των αρίστων σε όλες τις κατευθύνσεις. Έτσι, όλες οι περιζήτητες σχολές της χώρας, δηλαδή Νομικές, Ιατρικές και φυσικά οι Πολυτεχνικές είναι πιθανόν, όπως γράφτηκε τις προηγούμενες ημέρες, να έχουν σημαντική πτώση των βάσεών τους. Μάλιστα, πολλοί σχολίαζαν τις προηγούμενες ημέρες ότι πιθανότατο είναι τελικά οι Ιατρικές σχολές της χώρας να πέσουν εφέτος κάτω από 19.000 μόρια.

Παράλληλα, στο πρώτο επιστημονικό πεδίο (νομικές, ανθρωπιστικές σπουδές) δεν μειώθηκαν τελικά οι εισακτέοι στις Σχολές όπως οι Νομικές που αρχικά αναμενόταν ότι θα έχουν εφέτος λιγότερους εισακτέους. Συνολικά 6.806 λιγότεροι φοιτητές θα εισαχθούν αυτή τη χρονιά σε όλα τα ιδρύματα της ανώτατης εκπαίδευσης σε σχέση με πέρυσι. Η εικόνα μεταξύ πανεπιστημίων και ΤΕΙ είναι αντίστροφη: Στα πανεπιστήμια θα εισαχθούν 2.113 περισσότεροι σε σχέση με πέρυσι και στα ΤΕΙ 8.919 λιγότεροι. Έτσι, γύρω στις 30.000 - 40.000 υποψήφιοι από τους περίπου 110.000 συνολικά αναμένεται εφέτος να μείνουν εκτός ανώτατης εκπαίδευσης. Ο αριθμός εισακτέων στα ανώτατα ιδρύματα μειώνεται κατά 8,94%. Ειδικότερα, στα πανεπιστήμια αυξάνεται σε σχέση με το προηγούμενο έτος κατά 4,76% (πέρυσι ήταν 44.381 και εφέτος 46.494). Στα ΤΕΙ μειώνεται κατά 28,1% (πέρυσι ήταν 31.713 και εφέτος 22.794 άτομα).

Παράλληλα στην ειδική σειρά, δηλαδή στις κατηγορίες των πολυτέκνων, των τριτέκνων και των ειδικών περιπτώσεων με κοινωνικά κριτήρια, οι εισακτέοι ανέρχονται σε ποσοστό 20%. Ο αριθμός των εισακτέων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για το ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 ανέρχεται στις 69.288 εκτός αστυνομικών, στρατιωτικών σχολών, εμπορικού ναυτικού κ.λπ. Πέρυσι ήταν 76.094 άτομα.