Εστία πολιτισμού το πολιτιστικό κέντρο “Κ. Παλαμάς”

Δημοσίευση: 30-04-2013 - Στήλη: ΡΕΠΟΡΤΑΖ - Φύλλο:195

Πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση που κατέληξε σε κοινή απόφαση για τακτικές«συναντήσεις» των ανθρώπων του πνεύματος υπό την  στέγη του Πανεπιστημίου Αθηνών, έγινε πρόσφατα το κτήριο «Κωστής Παλαμάς» του ιδρύματος. Και παρότι η εκδήλωση οργανώθηκε  με αφορμή το θλιβερό κλείσιμο του ιστορικού Βιβλιοπωλείου της Εστίας στην οδό Σόλωνος, το αποτέλεσμα της εκδήλωσης ήταν εξόχως ελπιδοφόρο Είκοσι βιβλιόφιλο (συγγραφείς, δημοσιογράφοι, πολιτικοί, ακαδημαικοί) συγκεντρώθηκαν στο πάνελ που στήθηκε στον πρώτο όροφο του κτηρίου για να μιλήσουν και να συζητήσουν για το ...χθες, την παλιά Αθήνα, τη φυσιογνωμία της χθες και σήμερα, τη δύσκολη οικονομικά συγκυρία που διανύουμε, τους τρόπους αντίδρασης στην απειλή της πολιτιστικής σήψης. Η συνάντηση αυτή έτσι, έγινε ένα δημιουργικό κάλεσμα εγρήγορσης μεταξύ όλων των ανθρώπων του πνεύματος, που θελουν να συνεχίσουν να συναντιούνται, να έχουν τις «εστίες» τους, να μείνουν κοντά, διαδικτυακά, αλλά και ως φυσικές παρουσίες. Από την πλευρά του Πανεπιστημίου Αθηνών, τους συμμετέχοντες στην εκδήλωση καλωσόρισε ο πρύτανης του Πανεπιτημίου Αθηνών κ. Θεοδόσης Πελεγρίνης και τους κάλεσε να αναζητήσουν στο κτήριο «Κωστής Παλαμάς» του Ιδρύματος το δικό τους πνευματικο καταφύγιο, σε συχνές η πιο αραιές, συμφωνημένες ή τυχαίες συναντήσεις. Το κύριο μέρος της ανοιχτής εκδήλωσης αποτελείτο από είκοσι μονόλεπτες παρεμβάσεις που έκαναν οι:

Τατιάνα Αβέρωφ (συγγραφέας), Μηνάς Βιντιάδης (συγγραφέας- δημοσιογράφος), Γιώργος Γεννηματάς (πρέσβης ε.τ.), Χρήστος Γκόρτσος  (καθηγητής Πανεπιστημίου), Λεωνίδας Δημητριάδης- Ευγενίδης (επιχειρηματίας- πρόεδρος Ιδρύματος Ευγενίδου), Ιουλίτα Ηλιοπούλου (ποιήτρια), Κώστας Ιορδανίδης (δημοσιογράφος), Μαρία Κατσουνάκη (δημοσιογράφος), Γιώργος Κουμουτσάκος (ευρωβουλευτής), Ιωάννης Μάνος (πρόεδρος Μεγάρου Μουσικής Αθηνών), Πέτρος Μάρκαρης (συγγραφέας), Τάκης Μαυρωτάς (διευθυντής Εικαστικού Προγράμματος Ιδρύματος Θεοχαράκη), Γρηγόρης Μπέκος (δημοσιογράφος), Κωνσταντίνα Μπότσιου(καθηγήτρια Πανεπιστημίου), Νίκος  Ξυδάκης (δημοσιογράφος), Βασίλης Πάικος (δημοσιογράφος), Δημήτρης Στεφανάκης (συγγραφέας), Ελένη Τσαλδάρη (πρόεδρος Λυκείου Ελληνί-δων), Μαρία Χούκλη (δημοσιογράφος), Χρήστος Χωμενίδης (συγγραφέας).  Στη συνέχεια έγινε ελεύθερη συζήτηση μεταξύ των ομιλητών και των παρισταμένων στην κατάμεστη αίθουσα όπου έγινε η εκδήλωση.