Τα νέα πρότυπα πειραματικά Σχολεία

Δημοσίευση: 01-04-2013 - Στήλη: ΡΕΠΟΡΤΑΖ - Φύλλο:194

Τα Πειραματικά Σχολεία αποτελούσαν ένα θεσμό με μεγάλη επιτυχία και κοινωνική αποδοχή, έως ότου άλλαξε η λειτουργία τους και τελικά άτυπα καταργήθηκαν στις αρχές της δεκαετίας του 1980. Το Πανεπιστήμιο Αθηνών είχε ωστόσο πάντα στραμμένη την προσοχή του στο Πειραματικό σχολείο της οδού Σκουφά στο κέντρο της Αθήνας με το οποίο ήταν συνδεδεμένο το Ίδρυμα, το οποίο και υποστήριζε σταθερά με όποιον τρόπο μπορούσε. Με νόμο που ενεργοποίησε εφέτος το υπουργείο Παιδείας, τα Πειραματικά και Πρότυπα σχολεία (που στο παρελθόν βέβαια ήταν δυο διαφορετικά είδη σχολείων), επιχειρείται να γίνουν ξανά σχολεία αριστείας. Η εισαγωγή στα σχολεία αυτά εφέτος αλλάζει, ενώ οι μαθητές τους θα μπαίνουν πλέον στα γυμνάσια και τα λύκεια με εξετάσεις. Οι σχετικές αιτήσεις για τα νηπιαγωγεία θα γίνουν από 10 ως 21 Μαΐου, ενώ οι αντίστοιχες για τη συμμετοχή στις εξετάσεις των γυμνασίων έγιναν μεταξύ 18 και 29 Μαρτίου. Οι εξετάσεις για την εισαγωγή στα γυμνάσια θα γίνουν την Πέμπτη 20 Ιουνίου στις 10 το πρωί. Στις 25 Ιουνίου θα διεξαχθούν οι εξετάσεις για την εισαγωγή στα Πρότυπα Πειραματικά Λύκεια.

Όπως ανακοινώθηκε από το υπουργείο Παιδείας εφέτος:

• Η επιλογή των μαθητών/τριών στα Πρότυπα Πειραματικά Νηπιαγωγεία θα γίνει με κλήρωση. Για τα υφιστάμενα Πρότυπα Πειραματικά Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία, τα οποία συνδέονται μεταξύ τους, οι απόφοιτοι του Νηπιαγωγείου θα εγγραφούν στο συνδεδεμένο Δημοτικό Σχολείο. Ο αριθμός των μαθητών/τριών που μπορεί να εγγραφούν στο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο είναι ίσος με τον αριθμό των αποφοίτων του συνδεδεμένου Πρότυπου Πειραματικού Νηπιαγωγείου, προσαυξημένος έως και κατά 50%. Αν το Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο δεν συνδέεται με Πρότυπο Πειραματικό Νηπιαγωγείο, η εισαγωγή των μαθητών/τριών θα γίνει με κλήρωση.
  • Η εισαγωγή όλων των μαθητών/τριών στην Α Γυμνασίου στα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια θα γίνει με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων η οποία θα πραγματοποιηθεί σε όλα τα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια την Πέμπτη 20 Ιουνίου 2013 στις 10 π.μ. Στην ίδια διαδικασία συμμετέχουν και οι μαθητές/τριες από τα υφιστάμενα Δημοτικά και Γυμνάσια που συνδέονται μεταξύ τους. Τα Επιστημονικά Εποπτικά Συμβούλια (ΕΠΕΣ) των ΠΠ Γυμνασίων θα αποφασίσουν και θα ανακοινώσουν τον αριθμό των εισακτέων μαθητών/τριών μέχρι την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2013. Με την ανωτέρω διαδικασία οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη φοίτησή τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας, τα Μαθηματικά και τα Φυσικά.
  • Η εισαγωγή όλων των μαθητών/τριών σε κάθε Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο θα γίνεται ύστερα από δοκιμασία (τεστ δεξιοτήτων και γνώσεων) η οποία θα πραγματοποιηθεί σε όλα τα Πρότυπα Πειραματικά Λύκεια την Τρίτη 25 Ιουνίου 2013 στις 10 π.μ. Στην ίδια διαδικασία συμμετέχουν και οι μαθητές/τριες από τα υφιστάμενα Γυμνάσια και Λύκεια που συνδέονται μεταξύ τους. Τα ΕΠΕΣ των ΠΠ Λυκείων θα αποφασίσουν και θα ανακοινώσουν τον αριθμό των εισακτέων μαθητών/τριών μέχρι την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2013.

Με τη δοκιμασία εισαγωγής μαθητών/τριών στα Πρότυπα-Πειραματικά Λύκεια αξιολογούνται γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Γυμνάσιο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και τα Μαθηματικά. Οι μαθητές/τριες θα εξεταστούν στα παραπάνω πεδία, στο πλαίσιο μιας ενιαίας τρίωρης δοκιμασίας.