Πρωτοχρονιά 2013 - Νέα δομή, με προβλήματα και δυσλειτουργίες

Δημοσίευση: 17-01-2013 - Στήλη: ΡΕΠΟΡΤΑΖ - Φύλλο:191

Σε επανακαθορισμό των Σχολών του με απόφαση της Συγκλήτου του, προχώρησε το Πανεπιστήμιο Αθηνών σύμφωνα με τις διατάξεις του νέου Νόμου Πλαισίου για τη λειτουργία των Α.Ε.Ι. Έτσι, το Ίδρυμα έχει πλέον έξι Σχολές και το αυτόνομο τμήμα Τ.Ε.Φ.Α.Α. (Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού). Όπως είναι γνωστό, με τον νέο Νόμο Πλαίσιο, στα Ιδρύματα της Ανώτατης Εκπαίδευσης βασική διοικητική και ακαδημαϊκή μονάδα πλέον θα είναι η Σχολή. Κατά συνέπεια, όλα τα μεμονωμένα τμήματα εντάσσονται σε Σχολές.

Σύμφωνα λοιπόν με την απόφαση της Συγκλήτου τού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο Ίδρυμα θα λειτουργούν με τη νέα χρονιά οι εξής σχολές:

Φιλοσοφική Σχολή με δώδεκα τμήματα και Κοσμήτορα την κυρία Αμαλία Μόζερ.

Θετικών Επιστημών, στην οποία εντάχθηκε και το τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης, με επτά τμήματα. Μετά την εκλογή του κ. Χαρ. Παπαγεωργίου στο Συμβούλιο Διοίκησης του Ιδρύματος και τη λήξη της θητείας του, κοσμητεύων ορίστηκε ότι θα είναι ο καθηγητής κ. Εμμ. Φραγκούλης.

Θεολογική Σχολή με δύο τμήματα και Κοσμήτορα τον κ. Μάριο Μπέγζο.

Σχολή Επιστημών Αγωγής και Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης με τα 2 Παιδαγωγικά τμήματα του Ιδρύματος και το Τμήμα Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε.

Νομική Σχολή με τα τρία τμήματά της και Κοσμήτορα τον κ. Μιχάλη Τσινισιζέλη.

Σχολή Επιστημών της Υγείας, στην οποία εντάχθηκαν η Ιατρική Σχολή, το Φαρμακευτικό, το Οδοντιατρικό και το Νοσηλευτικό τμήμα, οπότε θα έχει τέσσερα τμήματα. Η Ιατρική Σχολή διατηρεί ωστόσο την επωνυμία της Σχολής, βάσει προηγούμενης απόφασης της Συγκλήτου τού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Στις Σχολές του Ιδρύματος όπου δεν έχουν εκλεγεί Κοσμήτορες, θα οριστούν σύντομα οι σχετικές εκλογικές διαδικασίες. Το Τ.Ε.Ε.Φ.Α. τελικά παρέμεινε ως αυτόνομο τμήμα.

Ολοκληρώθηκαν οι εκλογές για τα Συμβούλια Διοίκησης

Σε όλα τα Πανεπιστήμια της χώρας ολοκληρώθηκαν τελικά χωρίς προβλήματα οι εκλογές για την ανάδειξη των πρώτων εσωτερικών μελών των νέων Συμβουλίων Διοίκησής τους. Στα περισσότερα ιδρύματα η συγκρότηση των Συμβουλίων έχει ολοκληρωθεί και έχει επιλεγεί ο πρόεδρός τους.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που δόθηκαν στη δημοσιότητα τις προηγούμενες ημέρες από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Καθηγητών Πανεπιστημίου (Π.Ο.Σ.Δ.Ε.Π.):
Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, από τους 1897 εκλέκτορες ψήφισαν οι 1504, ποσοστό συμμετοχής 79,3%.

Στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, από τους 536 εκλέκτορες ψήφισαν 351, ποσοστό 65,5%.

Στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, από τους 2064 εκλέκτορες ψήφισαν 1580, ποσοστό 76,6%.

Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, από τους 195 εκλέκτορες ψήφισαν 174, ποσοστό 89,2%.

Στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, από τους 182 εκλέκτορες ψήφισαν 102, ποσοστό 56,0%.

Στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, από τους 46 εκλέκτορες ψήφισαν 40, ποσοστό 87,0%.

Στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, από τους 239 εκλέκτορες , ψήφισαν 181, ποσοστό 75,7%.

Στο Πανεπιστήμιο Πειραιά, από τους 183 εκλέκτορες ψήφισαν 180, ποσοστό συμμετοχής 98,4%.

Στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας από τους 169 εκλέκτορες ψήφισαν 163, ποσοστό 96,4%.

Στο Πανεπιστήμιο Πατρών από τους 703 εκλέκτορες ψήφισαν 532, ποσοστό 75,7%.

Στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων από τους 536 εκλέκτορες ψήφισαν 426 , ποσοστό 79,5%.

Στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, από τους 584 εκλέκτορες ψήφισαν 489, ποσοστό 83,7%.

Στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, από τους 493 εκλέκτορες ψήφισαν 361, ποσοστό 73,2%.

Στο Πολυτεχνείο Κρήτης, από τους 126 εκλέκτορες ψήφισαν 116, ποσοστό 92,1%.

Στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, από τους 292 ψήφισαν 161, ποσοστό 55,1%.

Στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο, από τους 105 εκλέκτορες ψήφισαν 92, ποσοστό 87,6%.

Στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, από τους 428 εκλέκτορες ψήφισαν 328, ποσοστό 76,6%.

Στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, από τους 128 εκλέκτορες ψήφισαν 124, ποσοστό 96,9% και

Στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο, από τους 61 εκλέκτορες ψήφισαν 59, ποσοστό 96,7%.

Το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, το Πανεπιστήμιο Δυτικής Ελλάδας, το Πανεπιστήμιο Στερεάς Ελλάδας και το Διεθνές Πανεπιστήμιο, έχουν Διοικούσες Επιτροπές.

Ανακοινώσεις Συνόδου Πρυτάνεων

Aνακοινώσεις για τα κρούσματα βίας που παρατηρήθηκαν τις προηγούμενες ημέρες σε πανεπιστήμια αλλά και τις απολύσεις διοικητικών υπαλλήλων, εξέδωσε το προεδρείο της Συνόδου των Πρυτάνεων. Σε ανακοίνωσή του αναφέρεται ότι η Σύνοδος «καταγγέλλει τα φαινόμενα βίας τα οποία πυκνώνουν ανησυχητικά το τελευταίο διάστημα κατά των Πανεπιστημίων και των Πρυτανικών Αρχών τους (Ιόνιο Πανεπιστήμιο και Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και εκφράζει τη βαθιά ανησυχία του προς την Πολιτεία».

Παράλληλα, «το Προεδρείο της Συνόδου των Πρυτάνεων εκφρά- ζει βαθιά αγανάκτηση για τη διαγραφή διοικητικών υπαλλήλων Ι.Δ.Α.Χ. από τα μητρώα των Ελληνικών Α.Ε.Ι., σε μια εποχή όπου η οικονομική κρίση έχει πλήξει βαθύτατα την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση της χώρας διασαλεύοντας παράλληλα και τα θεμέλια της κοινωνίας μας».

Η Σύνοδος κάνει έκκληση προς την πολιτεία για την «άμεση άρση της κατάφωρης αυτής αδικίας και την πλήρη και ταχεία αποκατάσταση της εργασιακής ασφάλειας των εργαζομένων».