Ανθρώπινη αλυσίδα προστασίας για το Δημόσιο Πανεπιστήμιο

Δημοσίευση: 02-10-2012 - Στήλη: ΡΕΠΟΡΤΑΖ - Φύλλο:188

Κινητοποίηση πραγματοποίησαν την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου 2012 (μεταξύ 12.00 και 13.00), μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας με συμβολική περικύκλωση του ιστορικού Κεντρικού Κτηρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών (Προπύλαια). Διδάσκοντες, διοικητικό προσωπικό και φοιτητές Πανεπιστημίων, έστειλαν ένα ηχηρό μήνυμα κατά της υποχρηματοδότησης της ανώτατης εκπαίδευσης της χώρας.
Η εκδήλωση έγινε με απόφαση της Συγκλήτου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.), η οποία αποφάσισε ομόφωνα τη συμβολική αναστολή των διοικητικών λειτουργιών του Ιδρύματος την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου 2012, κατά το διάστημα 12.00 έως 15.00. Στην εκδήλωση παρέστη πλήθος διδασκόντων, φοιτητών και διοικητικών υπαλλήλων από το Ε.Κ.Π.Α. και άλλα Πανεπιστήμια, που με ενωμένα τα χέρια περικύκλωσαν το Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στις ομιλίες τονίστηκε η επίθεση που δέχεται η Ανώτατη Εκπαίδευση της χώρας με τη διαρκώς επιδεινούμενη υποχρηματοδότηση των ελληνικών Πανεπιστημίων, η οποία καθιστά πλέον αδύνατη τη συνέχιση της ομαλής λειτουργίας των Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και κυρίως την επιτέλεση της υψηλής αποστολής τους, ιδιαιτέρως μάλιστα μετά και τη νέα δραματική μείωση των αποδοχών των Πανεπιστημιακών δασκάλων. Η ζοφερή αυτή εικόνα συμπληρώνεται με την ελαχιστοποίηση της φοιτητικής μέριμνας στα Πανεπιστήμια της χώρας και την ανασφαλή πλέον θέση στο Πανεπιστήμιο του διοικητικού προσωπικού και των άλλων κατηγοριών εργαζομένων.