Πανεπιστημιακοί Βουλευτές και Υπουργοί

Δημοσίευση: 12-07-2012 - Στήλη: ΡΕΠΟΡΤΑΖ - Φύλλο:187

Το εκλογικό σώμα επιζητά τη γνώση και την ανιδιοτέλεια στην εξουσία και τιμά συχνά το Πανεπιστήμιο. Και στις τελευταίες εκλογές εξελέγησαν πάλι πολλοί πανεπιστημιακοί. Η εφημερίδα μας ευχαρίστως θα φιλοξενήσει τις απόψεις τους, ιδί- ως για τα θέματα της Παιδείας. Στο παρόν φύλλο γίνεται απλώς μια συνοπτική παρουσίαση όσων εξελέγησαν Βουλευτές και όσων συμμετέχουν στο Υπουργικό Συμβούλιο. Λόγω περιορισμένου χρόνου ζητούμε συγγνώμη για τυχόν παραλείψεις τις οποίες και ευχαρίστως θα επανορθώσουμε στο επόμενο φύλλο.

Πανεπιστημιακοί στα βουλευτικά έδρανα

Νέα Δημοκρατία
Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος: Καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο – εξελέγη στην Α΄ Πειραιώς.
Προκόπης Παυλόπουλος: Καθηγητής της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών – Εκλογική περιφέρεια Α΄ Αθηνών.
Νικήτας Κακλαμάνης: Επίκουρος Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών – Εκλογική περιφέρεια Α΄ Αθηνών.
Κυριάκος Βιρβιδάκης: Επίκουρος Καθηγητής Ιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών – Εκλογική περιφέρεια Χανίων.
Μάριος Σαλμάς: Επίκουρος Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών – Εκλογική περιφέρεια Αιτωλίας και Ακαρνανίας.
Χρήστος Σταϊκούρας: Επίκουρος Καθηγητής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών – Εκλογική περιφέρεια Φθιώτιδας.
Εμμανουήλ Κόνσολας: Επίκουρος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αιγαίου – Εκλογική περιφέρεια Δωδεκανήσου.
Γεώργιος Κωνσταντόπουλος: Επίκουρος Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης – εξελέγη στην εκλογική περιφέρεια Πιερίας.

ΣΥΡΙΖΑ
Αλέξης Μητρόπουλος: Επίκουρος Καθηγητής στο Πολιτικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών – εξελέγη στην εκλογική περιφέρεια Αττικής.
Ευκλείδης Τσακαλώτος: Καθηγητής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών – εξελέγη στη Β΄ Αθηνών.
Απόστολος Αλεξόπουλος: Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αθηνών – εξελέγη στη Β΄ Αθηνών.
Γιώργος Σταθάκης: Καθηγητής στο Οικονομικό Τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης – Εκλογική περιφέρεια νομού Χανίων.
Τάσος Κουράκης: Αναπληρωτής Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης – εξελέγη στην Α΄ Θεσσαλονίκης.
Θεανώ Φωτίου: Καθηγήτρια του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου – εξελέγη με το ψηφοδέλτιο επικρατείας.

ΠΑΣΟΚ
Ευάγγελος Βενιζέλος: Καθηγητής Νομικής στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης – εξελέγη στην Α΄ Θεσσαλονίκης.
Δημήτριος Κρεμαστινός: Καθηγητής στην Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών – εξελέγη στην εκλογική περιφέρεια Δωδεκανήσου.
Λεωνίδας Γρηγοράκος: Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Αθηνών – εξελέγη στην εκλογική περιφέρεια Λακωνίας.
Ανδρέας Λοβέρδος: Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο – εξελέγη στη Β΄ Αθηνών.
Γιάννης Μανιάτης: Αναπληρωτής Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πειραιά – Εκλογική περιφέρεια Αργολίδας.
Εύη Χριστοφιλοπούλου: Επίκουρη Καθηγήτρια στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο – Εκλογική περιφέρεια Αττικής.

ΔΗΜΑΡ
Γιάννης Πανούσης: Καθηγητής στο Τμήμα Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε του Πανεπιστημίου Αθηνών – εξελέγη στην Α΄ Αθηνών.
Μαρία Ρεπούση: Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στην Παιδαγωγική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης – εξελέγη στην Α΄ Πειραιώς.

Ανεξάρτητοι Έλληνες
Επαμεινώνδας (Νότης) Μαριάς: Καθηγητής στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης – εξελέγη στην εκλογική περιφέρεια Ηρακλείου.

Πανεπιστημιακοί στα υπουργικά έδρανα
Μέλη Δ.Ε.Π. είναι και αρκετά από τα μέλη της νέας κυβέρνησης. Μεταξύ αυτών ο πρώτος τη τάξει Υπουργός Οικονομίας κ. Γ. Στουρνάρας, ο οποίος είναι καθηγητής στο Οικονομικό Τμήμα του Πανεπιστημίου μας. Επίσης, ο καθηγητής του Παντείου Πανεπιστημίου κ. Κ. Αρβανιτόπουλος ηγείται πλέον του χώρου της παιδείας, των θρησκευμάτων, του πολιτισμού, του αθλητισμού, ενώ ο πρύτανης του πανεπιστημίου Πελοποννήσου κ. ‚Θ. Παπαθεοδώρου είναι ο υφυπουργός του. Ο καθηγητής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Αντ. Μανιτάκης είναι ο νέος υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης. Οι κ. Χρ. Σταϊκούρας και Γ. Μαυραγάνης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι οι νέοι Αν. Υπουργός και υφυπουργός Οικονομικών, αντιστοίχως.
Ο καθηγητής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης κ. Ευάγγελος Λιβιεράτος είναι ο νέος υπουργός Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής. Ο κ. Αθανάσιος Τσαυτάρης, καθηγητής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, είναι ο νέος Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων. Αναπληρωτής Υπουργός Υγείας είναι ο κ. Μάριος Σαλμάς, επίκουρος καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, και Υφυπουργός Υγείας είναι η καθηγήτρια του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου κυρία Φωτεινή Σκοπούλη.