Φοιτητικές εκλογές 2011

Δημοσίευση: 31-05-2011 - Στήλη: ΡΕΠΟΡΤΑΖ - Φύλλο:176

Xωριστά και πάλι τα αποτελέσματα – Σε υψηλά επίπεδα η αποχή

Χωριστά αποτελέσματα έδωσαν κι εφέτος οι φοιτητικές παρατάξεις των πανεπιστημίων της χώρας μετά την ολοκλήρωση της εκλογικής διαδικασίας που διεξήχθη σε ήρεμο κλίμα στις 18 Μαΐου. Οι παρατάξεις έδωσαν όπως κάθε χρόνο τα δικά τους συμπεράσματα απο την εκλογική αναμέτρηση, οπότε δεν ειναι εύκολο να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με τις αυξομειώσεις των δυνάμεών τους. Πρώτη δύναμη πάντως ήταν και εφέτος η φοιτητική παράταξη της Δ.Α.Π. (που πρόσκειται στην Νέα Δημοκρατία). Απο την άλλη πλευρά, η αποχή των φοιτητών φαίνεται ότι ήταν μικρότερη από την περυσινή χρονιά αλλά πάντως σε υψηλά επίπεδα.

Τα αποτελέσματα
Αναλυτικά, το ποσοστό της Δ.Α.Π. κυμαίνεται μεταξύ 36,09% και 41,3% (ανάλογα με τα αποτελέσματα που έδωσαν όλες οι φοιτητικές παρατάξεις). Η φοιτητική παράταξη της Νέας Δημοκρατίας καταγράφει για τις δυνάμεις της ποσοστό 41,3% από 37,13% που ήταν πέρυσι, ενώ στην Π.Α.Σ.Π. δίνει 27,09%, στην Πανσπουδαστική 13,25%, στα Ε.Α.Α.Κ. 8,55% και στην Αρ. Εν. 4,74%.

Αντίστοιχα για την Π.Α.Σ.Π., το ποσοστό της κυμαίνεται μεταξύ 27,09% και 31,37%. Οι εκπρόσωποι της παράταξης υποστηρίζουν ότι διατήρησαν τις δυνάμεις τους με ποσοστό 31,37% από 31,29% που ήταν πέρυσι. Επίσης, δίνουν οριακή άνοδο στη ΔΑΠ με 36,14%, και μικρή πτώση σε Πανσπουδαστική, Ε.Α.Α.Κ., Αρ.Εν.

Οι εκπρόσωποι της Πανσπουδαστικής έδωσαν στα αποτελέσματα που εξέδωσαν πτώση των δυνάμεών τους κατά μια μονάδα. Η παράταξη εφέτος δίνει μικρή άνοδο στην Δ.Α.Π. (36,09%) και πτώση της Π.Α.Σ.Π. κατά 1,5% (28,77%). Για τις δυνάμεις της δίνει ότι χάθηκε εφέτος μια μονάδα και το ποσοστό της διαμορφώθηκε στο 14,06%. Στα περυσινά επίπεδα, δίνει τα ποσοστά των Ε.Α.Α.Κ. και της Αρ.Εν.

Τέλος με βάση τα αποτελέσματα από όλες τις παρατάξεις, οι δυνάμεις των Ε.Α.Α.Κ. εφέτος κυμαίνονται μεταξύ των ποσοστών 8,5% με 9,67% ενώ της Αριστερής Ενότητας μεταξύ 4,17% και 5,04%.