Τύπος 185

Δημοσίευση: 03-05-2012 - Στήλη: ΤΥΠΟΣ - Φύλλο:185

Τα οικονομικά προβλήματα των πανεπιστημίων και η πρώτη συνεδρίαση της επιτροπής που ορίσθηκε από το υπουργείο Παιδείας για να προτείνει τρόπους αντιμετώπισης των δυσλειτουργιών του νέου Νόμου Πλαισίου για τα Α.Ε.Ι. απασχόλησαν τις προηγούμενες ημέρες τις εκπαιδευτικές στήλες των εφημερίδων.

«Συζήτηση στο υπουργείο Παιδείας για τις εκλογές διοικήσεων στα Α.Ε.Ι.» έγραψε σχετικά «το Βήμα».

«Η πρώτη συνεδρίαση της επιτροπής για τη διευθέτηση θεμάτων που αφορούν την πλήρη
εφαρμογή του νόμου για τα Α.Ε.Ι. πραγματοποιήθηκε σήμερα, Δευτέρα, στο υπουργείο Παιδείας» αναφέρεται στο ρεπορτάζ της ηλεκτρονικής έκδοσης της εφημερίδας.

«Διαψεύδει ο πρύτανης ότι έκανε συμφωνία με τους καταληψίες» έγραψε για το ίδιο θέμα το Βήμαonline.

«Α.Ε.Ι. Οικονομικό αδιέξοδο» τιτλοφορείται το σχετικό ρεπορτάζ της εφημερίδας «Μακεδονία». «Οι πρόεδροι των Τ.Ε.Ι., από την πλευρά τους, δηλώνουν αδυναμία να λειτουργήσουν τα δικά τους ιδρύματα μετά το Πάσχα» αναφέρει η εφημερίδα στο ρεπορτάζ της.

«Τις προτάσεις με τις οποίες θα προσέλθουν στη συνεδρίαση της διευρυμένης επιτροπής που θα προτείνει βελτιώσεις για τις δυσλειτουργίες του νόμου-πλαισίου συγκεκριμενοποίησαν χθες στις συνόδους τους οι πρυτάνεις και οι πρόεδροι των Τ.Ε.Ι. Σε γενικές γραμμές οι προτάσεις των δύο πλευρών έχουν πολλά κοινά στοιχεία, γι’ αυτό και υπήρξε μια καταρχήν συνεννόηση μεταξύ τους σχετικά με το πώς θα μπορέσουν να τις προωθήσουν καλύτερα στον επερχόμενο διάλογο, ο οποίος αναμένεται να αρχίσει στις 23 Απριλίου και να ολοκληρωθεί στις 15 Μαΐου»
εξηγεί ο συντάκτης του ρεπορτάζ.

«SOS από Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. για τη χρηματοδότηση» αναφέρει η «Ημερησία». «Οι πρόεδροι των Τ.Ε.Ι. ζήτησαν έκτακτη οικονομική ενίσχυση προκειμένου να αντεπεξέλθουν στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα ιδρύματά τους. Τα πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι. έχουν
φτάσει σε οικονομικό αδιέξοδο και σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους απέναντι στους φοιτητές και στην ελληνική
κοινωνία. Σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξαν οι πρυτάνεις των πανεπιστημίων και οι πρόεδροι των Τ.Ε.Ι. σε έκτακτες συνόδους που είχαν χτες προκειμένου να συζητήσουν
για τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν» υπογραμμίζει η εφημερίδα.

«Κίνδυνος μπλακ άουτ για Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι.» έγραψε το « Έθνος». «Τα πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι. έχουν φτάσει σε οικονομικό αδιέξοδο και σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν
θα μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους απέναντι στους φοιτητές και στην ελληνική κοινωνία» αναφέρει η εφημερίδα.

«Αδιέξοδο σε Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι» αναφέρει ο «Ριζοσπάστης». Το αδιέξοδο της οικονομικής κατάστασης των Πανεπιστημίων και των Τ.Ε.Ι. συζητήθηκε στη σύνοδο των πρυτάνεων και στη σύνοδο των προέδρων Τ.Ε.Ι., που έγιναν χτες. Μετά το «κούρεμα» των λογαριασμών των ιδρυμάτων, αλλά και το γεγονός πως δεν εγκρίθηκαν ολόκληροι οι προϋπολογισμοί των ιδρυμάτων για το 2012, τα ιδρύματα αντιμετωπίζουν, κυριολεκτικά,
πρόβλημα επιβίωσης» τονίζει ο συντάκτης της εφημερίδας.

« Έκτακτη σύσκεψη των πρυτάνεων για τα προβλήματα στα Α.Ε.Ι.»τιτλοφορείται το σχετικό ρεπορτάζ των «Νέων».