ΤΥΠΟΣ 182

Δημοσίευση: 10-02-2012 - Στήλη: ΤΥΠΟΣ - Φύλλο:182

Οι σχέσεις υπουργείου Παιδείας και πανεπιστημίων απασχόλησαν και τις προηγούμενες ημέρες τη δημοσιότητα και καλύφθηκαν από τις εφημερίδες και τα τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων. Μεταξύ αυτών ωστόσο, δημοσιεύτηκε και ένας… πρωτότυπος απολογισμός του πρώην υφυπουργού Παιδείας κ. Γ. Πανάρετου για τη χρονιά που πέρασε.

«Απολογισμός και αυτοκριτική Πανάρετου» γράφει σε σχετικό ρεπορτάζ του το «Βήμαonline».

«Δεν κατάφερα να αλλάξω σημαντικά την κατάσταση στα πανεπιστήμια (κυρίως) και στα Τ.Ε.Ι. (δευτερευόντως). Και πάλι, αυτό δεν οφείλεται στις αντιδράσεις. Νομίζω ότι έπρεπε να προχωρήσουμε σε ριζικότερες αλλαγές και με ταχύτερο ρυθμό. Οι διεθνείς οργανισμοί υποστηρίζουν ότι οι μεταρρυθμίσεις στα πανεπιστήμια απαιτούν 20 χρόνια. Εμείς δεν είχαμε στη διάθεσή μας παραπάνω από δύο. Δεν έπεισα όμως γι αυτό εκείνους που έπρεπε» αναφέρεται χαρακτηριστικά σε απόσπασμα με τις …σκέψεις του πρώην υφυπουργού.

«Στις 3 Φεβρουαρίου η δίκη για τα Α.Ε.Ι.» γράφει σε σχετικό ρεπορτάζ της η «Ημερησία».

«Στην ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας και πολύ σύντομα θα κριθεί η συνταγματικότητα του νέου νομοθετικού πλαισίου που αφορά την ανώτατη εκπαίδευση» τονίζει η εφημερίδα.

«Μπλόκο στις εκλογές για τα Συμβούλια Διοίκησης στα ΑΕΙ» γράφει σχετικά η εφημερίδα «Αυγή».

«Σε νέο γύρο σύγκρουσης με τη συγκυβέρνηση πέρασε από χθες η μαχόμενη πανεπιστημιακή κοινότητα, για να μπλοκάρει τις εκλογές για την ανάδειξη Συμβουλίων Διοίκησης στα πανεπιστήμια» αναφέρει η εφημερίδα καλύπτοντας κατάληψη που έγινε στο Πάντειο Πανεπιστήμιο για να μην δοθούν οι εκλογικοί κατάλογοι.

«Προσκομμάτων συνέχεια για τον νόμο – πλαίσιο» γράφει από την άλλη πλευρά η «Καθημερινή».

«Στην πράξη θα κερδηθεί το στοίχημα της εφαρμογής του νέου νόμου για τα Α.Ε.Ι. και όχι στα... μεγάλα λόγια και τις προθέσεις. Ο προβληματισμός για τη στάση μικρών ομάδων
φοιτητών, που δεν επιτρέπουν να γίνουν οι εκλογές για τα Συμβούλια Ιδρύματος, είναι

έντονος» τονίζει η εφημερίδα. Και αναφέρεται σε «Αυστηρό μήνυμα Διαμαντοπούλου σε πρυτάνεις».

«Με... 12 δόσεις η χρηματοδότηση των πανεπιστημίων» γράφει το «Έθνος»
καλύπτοντας τη συμφωνία πρυτάνεων και αναπληρωτή υπουργού Παιδείας.
«Ανοίγει η «στρόφιγγα» της χρηματοδότησης προς τα Α.Ε.Ι.» γράφει για το ίδιο θέμα ο
«Αγγελιοφόρος».

«Συνάντηση με τον πρωθυπουργό ζητούν οι πανεπιστημιακοί» γράφει σε ίδιο ρεπορτάζ
της η ίδια εφημερίδα. «Ανοιχτή επιστολή προς τον πρωθυπουργό Λουκά Παπαδήμο, έστειλαν οι πανεπιστημιακοί καθηγητές, ζητώντας συνάντηση μαζί του, προκειμένου να τεθούν επί τάπητος τα θεσμικά και οικονομικά προβλήματα» τονίζει.