Σημειώσεις 183

Του ΤΥΦΛΟΠΟΝΤΙΚΑ

Δημοσίευση: 08-03-2012 - Στήλη: ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ - Φύλλο:183

Προς τι άραγε οι επιθέσεις;
Οι εκλογές ματαιώθηκαν σε όλα τα πανεπιστήμια στα οποία είχαν προσδιοριστεί έως σήμερα. Με το άσυλο να έχει καταργηθεί, όποιος πολίτης θεωρεί ότι έχουν παραβιαστεί οι νόμοι και διαπράττονται αδικήματα μέσα σε πανεπιστήμια από τις καταλήψεις φοιτητών δικαιούται να καλέσει την αστυνομία. Προς τι άραγε οι επιθέσεις εναντίον πρυτάνεων;

Περί ηλεκτρονικής και επιστολικής ψήφου…
Μέσα σε όλα αυτά ακούγονται και φωνές υπέρ της «ηλεκτρονικής ψήφου» στις εκλογές για την ανάδειξη διοικήσεων στα Α.Ε.Ι. Μέθοδος που απαιτεί ιδιαίτερη προετοιμασία (ηλεκτρονικές κάρτες κ.ά.) έτσι ώστε να διασφαλισθεί το αδιάβλητο της διαδικασίας. Ωστόσο, δεν θα φανεί περίεργο να εφαρμοστεί κι αυτό άρον άρον. Και φυσικά όποιος αντιδράσει θα δεχτεί την κριτική ότι «παρεμποδίζει την δημοκρατία». Yπάρχουν, επίσης, προτάσεις για την καθιέρωση της επιστολικής ψήφου, κάτι που μελετά σοβαρά το Yπουργείο, σύμφωνα με δημοσιεύματα. Kαι εκεί, όμως, υπάρχουν δυσκολίες εφαρμογής. Ίδωμεν.

Δημοσκοπικό vertigo!
H κυρία Yπουργός ουσιαστικά κατήγγειλε από τηλεοράσεως τον Πρύτανη του E.K.Π.A. αλλά ακόμα περιμένουμε τις αποδείξεις για τα καταγγελλόμενα. Δυστυχώς, αυτή είναι η πάγια τακτική των πολιτικών «παλαιάς κοπής»: «λόγια, λόγια, λόγια… λόγια ψεύτικα!» που λέει και ο ποιητής. Ή μήπως για όλα φταίνε οι δημοσκοπήσεις, ιδιαιτέρως στην A΄ Aθηνών;

Tηλέφωνα, fax και «ασάφειες»
Kάποτε τηλεφωνούσαν οι Πρυτάνεις και τους έλεγαν οι αρμόδιοι να στείλουν έγγραφα, τώρα που έστειλαν έγγραφα, κάποιοι ζητούν τηλέφωνα! Ωραίο αστείο. Kάποιοι άλλοι, πιο πονηροί, μιλούν για δήθεν ασάφειες στις επιστολές. Πόσο ασαφές, όμως, είναι ένα «εξαιρετικώς επείγον» ενυπόγραφο κείμενο που ζητά από τους αρμοδίους να πράξουν τις δέουσες ενέργειες; Tελικώς οι πάντες κατανοούν το πραγματικό επιχειρησιακό σχέδιο της Πολιτείας για τέτοιες καταστάσεις, ένα σχέδιο που σίγουρα έχει την έγκριση της πολιτικής ηγεσίας και μάλλον θέλει, δυστυχώς, τα Πανεπιστήμια περιφρουρούμενες περιμετρικά «αποθήκες» και χώρους εκτόνωσης.