Σημειώσεις 178

Δημοσίευση: 12-10-2011 - Στήλη: ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ - Φύλλο:178

«Διά ροπάλου»
A Είναι απορίας άξιο πώς το υπουργείο Παιδείας αφού αποφάσισε απλά να «παύσει» τις εκλεγμένες διοικήσεις των πανεπιστημίων (δυο χρόνια πριν την ολοκλήρωσή τους στην πλειονότητα των περιπτώσεων) ξεκινάει τώρα και τη διαδικασία των εκλογών στο εσωτερικό τους, χωρίς τη συμφωνία των διοικήσεών τους. Πώς μπορεί αλήθεια να λειτουργήσει αυτό; Και ποιος θα είναι ο απόηχος της εφαρμογής «διά ροπάλου» ενός Νόμου που ακολουθήθηκε από την πολυδιαφημισμένη κοινοβουλευτική του συναίνεση;

«Περιφρονούν τη Δημοκρατία...»
A Πάντως ο «πόλεμος» πανεπιστημίων και υπουργείου Παιδείας δεν φαίνεται να ωφελεί κανέναν αυτή τη στιγμή. Η υπουργός Παιδείας κατηγόρησε τους πρυτάνεις που αρνήθηκαν να υπογράψουν τις διαπιστωτικές πράξεις ότι «περιφρονούν τη Δημοκρατία». Εκείνοι μίλησαν για θεσμική εκτροπή εκ μέρους της με την υπογραφή από την ίδια των διαπιστωτικών πράξεων. Είναι θλιβερό για την ηγεσία ενός υπουργείου και την κυβέρνηση να στρέφεται κατά των ίδιων των φορέων της, χωρίς να έχει προσπαθήσει με κανένα τρόπο να εξασφαλίσει τη συναίνεση εκεί που πραγματικά απαιτείται: στη βάση.

H λογική «εμείς οι πολιτικοί τα ξέρουμε όλα και γι’ αυτό νομοθετούμε » και επομένως, όσοι αντιδρούν είναι οι «βολεμένοι», είναι εξόχως ισοπεδωτική, αγγίζει τα όρια του ολοκληρωτισμού.

«σαν τρελό φορτηγό»

Για το υπουργείο «τρέχει» ο νέος νόμος («σαν τρελό φορτηγό με τα φρένα σπασμένα», θα λέγαμε εμείς), παρόλο που ακόμα κανείς δεν ξέρει ποιο σύστημα ταξινομικής ψήφου θα εφαρμοστεί, για την ανάδειξη των μελών του Συμβουλίου, και κυρίως πώς θα εφαρμοστεί, χωρίς να αλλοιώνεται η βούληση των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας. Δηλαδή άλλον να ψηφίζεις και άλλος, με αρκετά λιγότερες ψήφους να βγαίνει ελέω εκλογικού μέτρου. Yπάρχει, βεβαίως, και η εναλλακτική διαδικασία της ψηφοφορίας άλα eurovison! Σοβαρά, τώρα, με όλα αυτά απροσδιόριστα, αν και θα έπρεπε να έχουν προσδιοριστεί στο κείμενο του Nόμου, ποιος νουνεχής πανεπιστημιακός θα θελήσει πραγματικά να μπλέξει;

Φοιτητικό «γερμανικό» πάσο

Ηλεκτρονικά θα πραγματοποιείται από εφέτος η διαδικασία υποβολής αίτησης για το φοιτητικό πάσο. Ωστόσο, καθώς βασικός συνεργάτης της εταιρείας που κέρδισε τον διαγωνισμό της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας είναι η εταιρεία «Γερμανός», από τα καταστήματα αυτά θα προμηθεύονται στο μέλλον οι φοιτητές τα πάσο τους, καταβάλλοντας 2,46 ευρώ...

Oψόμεθα! Γιατί στο τέλος μπορεί να μοιράσουν το πάσο σε φωτοτυπίες ή σε DVD!

Ήδη, πάντως, τα Πανεπιστήμια ζήτησαν να αναλάβουν τη διαδικασία με μικρότερο κόστος. Bεβαίως το Yπουργείο δεν αναμένεται να δεχθεί το αίτημα, καθώς είναι πλέον ολοφάνερο ότι περιφρονεί κάθε πρόταση που προέρχεται από τα Aνώτατα Iδρύματα.

Το υπουργείο Παιδείας, μέσω ΕΣΠΑ, εξέδωσε πρόσκληση προς τα Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι., προϋπολογισμού 45 εκ. ευρώ μέχρι το 2015 για την αναδιοργάνωση των διοικητικών τους υπηρεσιών. Εξ αυτών τα 4,5 αφορούν το τρέχον έτος (2011) για να συντάξουν τους Οργανισμούς και Eσωτερικούς Kανονισμούς τους.