Σημειώσεις 176

Του ΤΥΦΛΟΠΟΝΤΙΚΑ

Δημοσίευση: 31-05-2011 - Στήλη: ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ - Φύλλο:176

O πανάρετος ελεγκτής

Αλλάζει πάλι το υπουργείο Παιδείας τις διαδικασίες τυπικού ελέγχου των κρίσεων πανεπιστημιακών. Ο υφυπουργός κ. I. Πανάρετος επιδιώκει να έχει περισσότερο χρόνο ώστε να ελέγχει… όλες τις εξελίξεις των διδασκόντων στα ελληνικά πανεπιστήμια καθώς, όπως προκύπτει από τις κινήσεις του, δεν θεωρεί τις διοικήσεις τους ικανές να το κάνουν.
«Σε κάθε περίπτωση εκλογής ή εξέλιξης ή μονιμοποίησης καθώς και άγονης εκλογής ο υπουργός Παιδείας μπορεί να προβαίνει σε έλεγχο νομιμότητας των Πρυτανικών πράξεων διορισμού ή εξέλιξης ή μονιμοποίησης ή διαπίστωσης άγονης εκλογής, εφόσον έχει ολοκληρωθεί ο σχετικός έλεγχος νομιμότητας από τον Πρύτανη. Η προβλεπόμενη από το άρθρο 25 παρ. 1 του Ν.3549/2007 ετήσια προθεσμία για την ολοκλήρωση του ελέγχου νομιμότητας του υπουργού Παιδείας, άρχεται από την περιέλευση του σχετικού φακέλου στο υπουργείο Παιδείας» αναφέρεται σε σχετική υπουργική απόφαση που υπέγραψε ο κ. Πανάρετος.

Tο όρια ενός συστήματος

Οι πανελλαδικές εξετάσεις ακολουθήθηκαν και εφέτος από καταγγελίες για δύσκολα θέματα, διαφωνίες βαθμολογητών, αιχμηρές ανακοινώσεις των επιστημονικών Ενώσεων. Είναι πλέον καιρός να γίνει σαφές (εν μέσω αλλαγών σε όλα τα επίπεδα) ότι το εξεταστικό σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι. της χώρας πρέπει να αλλάξει. Τα πανεπιστήμια πρέπει να εμπλακούν ενεργά στη διαδικασία επιλέγοντας τους φοιτητές τους και –φυσικά- καθορίζοντας τον αριθμό τους

Είναι δυνατόν;

(αναδημοσίευση από την εφημερίδα «TA NEA»)