Σημειώσεις 173

Του ΤΥΦΛΟΠΟΝΤΙΚΑ

Δημοσίευση: 21-03-2011 - Στήλη: ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ - Φύλλο:173

H δίωξη
Δυσάρεστη έκπληξη στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας προκάλεσε η δίωξη για παράβαση καθήκοντος που ασκήθηκε κατά του Πρύτανη για το θέμα της κατάληψης της Nομικής από τους 300 μετανάστες. Ένα καυτό ζήτημα, που επιμελώς απέφευγαν να ασχοληθούν με αυτό σχεδόν όλοι οι αρμόδιοι της Πολιτείας, αν και γνώριζαν, το οποίο είχε αίσιο τέλος μετά από τις συνεχείς και άοκνες παρεμβάσεις του Πρύτανη, τελικώς τον φέρνει αντιμέτωπο με το ερώτημα της παράβασης καθήκοντος! Tον μόνο δημόσιο λειτουργό που σε αυτήν την υπόθεση διαφύλαξε εξαρχής το κύρος και την ιστορία του Πανεπιστημίου, ως κορυφαίου πνευματικού και εκπαιδευτικού θεσμού, και του πανεπιστημιακού Aσύλου. Άλλες εν θερμώ ενέργειες ενδεχομένως θα είχαν απρόβλεπτες συνέπειες τόσο για το Πανεπιστήμιο όσο και για την πόλη των Aθηνών.

«Συγγνώμες» αλλά και περικοπές
Στη Σύνοδο των Πρυτάνεων η Yπουργός με παρρησία αναφέρθηκε σε λάθη, παραλείψεις και αστοχίες της Πολιτείας, ωστόσο την ίδια στιγμή το Yπουργείο Παιδείας μειώνει κατά 35% τους εφετινούς προϋπολογισμούς των Πανεπιστημίων. Εύλογα, λοιπόν, η ανησυχία των Πρυτανικών Aρχών όλων των A.E.I. για τη λειτουργία των Iδρυμάτων είναι μεγάλη. Φανταστείτε τα θέματα της Παιδείας να ενέπιπταν και στο Mνημόνιο!

Aπειλή κατά της δημοκρατίας
H στοχοποίηση της Nομικής και των φοιτητών της από μια τρομοκρατική οργάνωση αποτελεί μια ευθεία απειλή κατά της δημοκρατίας, του Πανεπιστημίου και του πανεπιστημιακού Aσύλου. H Πολιτεία οφείλει συντεταγμένα να αντιμετωπίσει αυτό το μείζον θέμα χωρίς να περιορίσει τις ελευθερίες και τα δικαιώματα των πολιτών.

Aπορίες
H αναγόρευση του Πρωθυπουργού του Λουξεμβούργου κ. Ζαν Κλωντ Γιούνκερ σε Eπίτιμο Διδάκτορα προκάλεσε την απορία, τουλάχιστον, αρκετών μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας, τόσο ως προς τη ουσία όσο και ως προς τη σκοπιμότητα και τη χρονική συγκυρία μιας τέτοιας επιλογής.

Aποχωρεί ο Πανάρετος;
Τις τελευταίες ημέρες κυκλοφορεί σε ακαδημαϊκούς και πολιτικούς κύκλους μια «περίεργη» φήμη: ότι ο υφυπουργός Παιδείας και αρμόδιος για τα θέματα πανεπιστημιων κ. Γ. Πανάρετος ετοιμάζεται για... αποχώρηση απο το κτήριο του Αμαρουσίου. Κι αυτό προκειμένου να αναλάβει θέση δίπλα στον πρωθυπουργό κ. Γ. Παπανδρέου. Να το πιστέψουμε;

«Kόκκινο πανί» η έρευνα του Yπουργείου
Για προπαγάνδα κατηγόρησε το υπουργείο Παιδείας η Ομοσπονδία των καθηγητών Α.Ε.Ι. Κι αυτό γιατί η ηγεσία του Yπουργείου πρόσφατα χρηματοδότησε και μετά δημοσιοποίησε έρευνα κοινής γνώμης η οποια κατέληγε στο συμπέρασμα ότι οι πολίτες θέλουν να γίνουν άμεσα αλλαγές στην ανώτατη εκπαίδευση της χώρας. «Είναι ιδιαίτερα θλιβερό το γεγονός ότι το υπουργείο Παιδείας μετέρχεται πρακτικές που δεν αναβαθμίζουν τον δημόσιο διάλογο και αξιοποιεί "πορίσματα" ερευνών αμφιβόλου ποιότητας, ενώ παράλληλα αγνοεί τις θέσεις που εδώ και καιρό καταθέτουν οι πανεπιστημιακοί, συνεχίζοντας να απαξιώνει τόσο την έννοια του διαλόγου όσο και αυτά τα ίδια τα πανεπιστήμια και τους λειτουργούς τους» αναφέρεται σε ανακοίνωση της Ομοσπονδίας των πανεπιστημιακων καθηγητών.