Βαγγέλης Αθανασόπουλος (1946-2011)

Δημοσίευση: 10-02-2012 - Στήλη: ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - Φύλλο:182

Ο Βαγγέλης Αθανασόπουλος, γεννημένος στον Πειραιά, ήταν απόφοιτος και διδάκτορας του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Τη διδακτορική διατριβή του ολοκλήρωσε στη δεκαετία του ’80, όμως η πρώτη του εμφάνιση στα Γράμματα έγινε με δύο διηγήματα, Επαφή και αποστροφή και Τρόποι του κάλλους, ενώ για το πρώτο αυτοτελές λογοτεχνικό βιβλίο του, Εαυτόν τιμωρούμενος (1976) πήρε το βραβείο του Υπουργείου Πολιτισμού για πρωτοεμφανιζόμενο συγγραφέα (1977). Οι τιμητικές διακρίσεις δεν έλειψαν και αργότερα από το έργο του καθώς το 1991 τιμήθηκε με το Κρατικό Βραβείο Δοκιμίου-Κριτικής, για το βιβλίο του Ο λογοτέχνης ως πρότυπο δημιουργικής δράσης, Αθήνα (Καρδαμίτσα) 1990, το 1992 με το Βραβείο Δοκιμίου-Κριτικής της Ακαδημίας Αθηνών για το βιβλίο Οι μύθοι της ζωής και του έργου του Γ. Βιζυηνού, Αθήνα (Καρδαμίτσα) 1992 και το 2007 με το Κρατικό Βραβείο Δοκιμίου-Κριτικής, Υπουργείο Πολιτισμού για Το ποιητικό τοπίο του ελληνικού 19ου και 20ού αιώνα. Τόμος Γ΄, Αθήνα (Καστανιώτης) 2007. Η ακαδημαϊκή σταδιοδρομία του άρχισε το 1975, όταν διορίστηκε βοηθός στην Έδρα της Ιστορίας της Φιλοσοφίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., και ολοκληρώθηκε με την εκλογή του σε θέση Καθηγητή της Συγκριτικής Φιλολογίας το 2001. Η φοίτησή του με υποτροφία (1981-82) στο King’s College του University of London επηρέασε τον προσανατολισμό της ερευνητικής του δραστηριότητας. Υπήρξε πολυγραφότατος και ασχολήθηκε με όλα σχεδόν τα είδη του λόγου: ποίηση, πεζογραφία, μετάφραση. Κύριο ερευνητικό αντικείμενό του ήταν η Νεοελληνική Λογοτεχνία σε σχέση με τις ευρωπαϊκές λογοτεχνίες. Γοητευτικός δάσκαλος, δίδαξε σε πολλά εξάμηνα και Τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Δραστήριος ερευνητής, έλαβε μέρος σε πολλά συνέδρια, συμπόσια και ημερίδες στην Ελλάδα και το εξωτερικό και είχε συμμετοχή σε πολλές οργανωτικές επιτροπές επιστημονικών συνεδρίων. Κοινωνικά ευαίσθητος ακαδημαϊκός λειτουργός, ανταποκρινόταν σε πολυάριθμες προσκλήσεις επιστημονικών συλλόγων, εκδηλώσεων Δήμων, και διαφόρων άλλων φορέων με ισάριθμες διαλέξεις. Δραστήριο μέλος Ιδρυμάτων, Συλλόγων, ελληνικών και ξένων επιστημονικών εταιρειών, επιτροπών του Υπουργείου Πολιτισμού. Διετέλεσε επίσης μέλος της διεθνούς κριτικής επιτροπής για το Ευρωπαϊκό Βραβείο Λογοτεχνίας. Ικανός στη Διοίκηση, ως Διευθυντής του Τομέα Νεοελληνικής Φιλολογίας (1996-1998), οργάνωσε το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών και ενίσχυσε τις επιστημονικές εκδηλώσεις του Τομέα. Επιστήμονας με ευρύτερες πνευματικές ανησυχίες δημοσίευσε πολυάριθμα άρθρα σε εφημερίδες και περιοδικά. Το πιο πρόσφατο έργο του είναι Το διήγημα στην ελληνική και στις ξένες λογοτεχνίες, Αθήνα (Gutenberg) 2009.

Ο Βαγγέλης Αθανασόπουλος για τους συναδέλφους και τους φοιτητές του θα είναι πάντα ο γοητευτικός και προσιτός δάσκαλος, ο μειλίχιος και διαλλακτικός συνεργάτης, ο ακαταπόνητος μελετητής, ο δημιουργικός και πληθωρικός συγγραφέας. Ο ίδιος αναζητούσε, μέχρι το τέλος, φως και απαντήσεις στην ποίησή του: οι τελευταίες του δημιουργίες ένας προβληματισμός για τη ζωή και τον θάνατο.