ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ

της Τατιάνας Κίρχοφ

Δημοσίευση: 20-01-2012 - Στήλη: ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - Φύλλο:181

Πάνω από 80% η ανεργία στους ηθοποιούς, διάβαζα τις προάλλες. Πουλάνε σπίτια και αυτοκίνητα για να ζήσουν, η συνέχεια της λεζάντας. Βιντεάκια στο youtube όπου παρελαύνουν πολλοί γνωστοί ηθοποιοί δείχνοντας τη ζοφερή οικονομική δυσπραγία των ημερών. Ηθοποιοί που μάχονται τα τούρκικα υποπροϊόντα που έχουν μαστίσει τις ελληνικές τηλεοράσεις, ζητώντας από τα κανάλια να φτιάξουν ελληνικά σήριαλ. Και το ερώτημα έρχεται από μόνο του: όταν οι ίδιοι οι εργοδότες, δηλαδή οι καναλάρχες, οδηγούνται στην εύκολη λύση του τούρκικου σήριαλ, αδιαφορώντας για το πόσοι ηθοποιοί θα μείνουν με αυτόν τον τρόπο άνεργοι, οι ηθοποιοί από τη μεριά τους δεν αντιλαμβάνονται ότι ούτε οι ίδιοι οι εργοδότες τους δεν τους παίρνουν σοβαρά υπ΄όψιν; Αν αντίστοιχα 3-4 μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες έπαυαν να προσλαμβάνουν Έλληνες οικονομολόγους και έπαιρναν Τούρκους γιατί ήταν φθηνότεροι, οι Έλληνες οικονομολόγοι δεν θα έμεναν στην πλειονότητά τους άνεργοι; Όμως, κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και δεν πρόκειται να συμβεί, όχι γιατί οι οικονομολόγοι είναι πιο χρήσιμοι, αλλά γιατί πλασάρονται ως πιο σοβαροί.

Τατιάνα Κίρχοφ