Steve Jobs the Legend

Του Βασίλη Γεωργόπουλου

Δημοσίευση: 20-01-2012 - Στήλη: ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - Φύλλο:181

Μια μέρα σαν όλες τις άλλες. Όχι ακριβώς. Το ξεκίνημα της μέρας εκείνης δεν θα έβρισκε στη ζωή έναν από τους σημαντικότερους ανθρώπους, ένα από τα πρόσωπα που όρισαν ανεξίτηλα τη σύγχρονη ζωή, τον Steve Jobs. Όταν, έχοντας εγκαταλείψει το σχολείο, εργαζόταν μαζί με τον φίλο του στο γκαράζ των θετών του γονέων, δεν μπορούσε να φανταστεί ότι θα έστηνε μια από τις μεγαλύτερες και πιο πρωτοπόρες εταιρείες στον χώρο της τεχνολογίας, που θα έφερνε την επανάσταση και θα επιδρούσε όσο λίγες στη ζωή και την καθημερινότητα εκατομμυρίων ανθρώπων. Ο συνιδρυτής και διευθύνων σύμβουλος της Apple ήταν από τους πρώτους που οραματίστηκαν τον οικιακό προσωπικό υπολογιστή. Πολλές ιδέες του άλλαξαν τον τρόπο που οι καταναλωτές χρησιμοποιούν την ψηφιακή τεχνολογία. Προϊόντα της εταιρείας με εκατομμύρια πωλήσεις σε παγκόσμιο επίπεδο είναι οι υπολογιστές Mac, το iPod, το iPhone, το iPad ενώ οι καινοτόμες ιδέες του ήταν εμφανείς τόσο με τη δημιουργία του iTunes (για «κατέβασμα» μουσικής από το internet) όσο και με την επιτυχημένη ενασχόλησή του με το ψηφιακό animation(Pixar). Το 2003 διαγνώστηκε με καρκίνο στο πάγκρεας. Εγχειρίστηκε επιτυχώς, αλλά τα προβλήματα υγείας εξακολούθησαν. Αφορμή –πέρα από τον πρόσφατο θάνατό του και την παγκόσμια «κληρονομιά» που αφήνει- για το άρθρο αυτό, ήταν η εντύπωση που μου έκαναν τα λόγια του στην περίφημη πλέον ομιλία του στο Πανεπιστήμιο του Στάνφορντ, κατά την αποφοίτηση του 2005. Αντί επιλόγου, παραθέτω τη δήλωση του Προέδρου των Η.Π.Α., Μπαράκ Ομπάμα, για αυτόν: «Ο Στιβ ήταν ένας από τους μεγαλύτερους καινοτόμους Αμερικανούς. Αρκετά γενναίος για να σκέφτεται διαφορετικά, αρκετά τολμηρός για να πιστεύει ότι μπορούσε ν’ αλλάξει τον κόσμο και αρκετά ταλαντούχος για να το καταφέρει»

Βασίλης Γεωργόπουλος