David Lynch - Kαλλιτεχνική πολιτική

Tης Ιωάννας Γερακίδη

Δημοσίευση: 08-12-2011 - Στήλη: ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - Φύλλο:180

David Lynch. Crazy Clown Time. Παρθενικός μουσικός δίσκος. Electro pop. twangy (και Duan Eddy). Νοσταλγία της δεκαετίας του ‘50. Ήχος σκοτεινός. Επικός. Ήχος σχεδόν και απόλυτα θεατρικός. Noah’s Ark. Pinky’s Dream (φωνητικά διπολική Karen’O). I Know. Strange and Unproductive Thinking.

David Lynch. Σκηνοθέτης του σουρρεαλιστικού horror film Eraserhead. Του επικού sci-fi Dune. Του μάλλον mainstream Elephant Man. Της cult τηλεοπτικής σειράς Twin Peaks. Sound designer κινηματογραφικών έργων του. Club designer του παρισινού Silencio. Industrial designer της Wire Chair. Το design και η δημιουργία ένος κινηματογραφικού έργου αποτελούν την ίδια διαδικασία, με την έννοια του σχεδιασμού συνόλων για τη διέγερση,τη δημιουργία συγκεκριμένης διάθεσης.

David Lynch. Φωτογράφος. Εικαστικός. 500 δικά του παιδικά σκίτσα, χρώματα, σχέδια ορισμένα και όχι. Coffee Table Book Works on Paper. Και Blanche Carte. Silencio. Οκτώβριος. 6 μέρες. Παραγωγή και αναπαραγωγή της καλλιτεχνικής του δραστηριότητας. 3 το βράδυ. I Know. I feel so lone... David Lynch.

Ιωάννα Γερακίδη