Το διεθνές δίκαιο σε 2 βήματα

Της Π. Στεργίου

Δημοσίευση: 12-10-2011 - Στήλη: ΔΙΕΘΝΗ - Φύλλο:178

Βήμα 1ο: Η Τουρκία προσβάλλει το δικαίωμα έρευνας και εκμετάλλευσης της Κύπρου στην κυπριακή Α.Ο.Ζ.

Βήμα 2ο: Την 21η/9 με συμφωνία Ερντογάν- Έρογλου επιχειρείται ο καθορισμός της υφαλοκρηπίδας του ψευδοκράτους των Τουρκοκυπρίων. Ένας φίλος λέει ότι το διεθνές δίκαιο δεν είναι πράγματι δίκαιο, γιατί δεν έχει εκτελεστότητα. Φοβάμαι ότι αληθεύει. Οι τουρκικές προκλήσεις δεν ανακόπτονται: Το 1ο βήμα αντίκειται στη σύμβαση 1982 για το δίκαιο της Θάλασσας που προβλέπει «κυριαρχικά δικαιώματα έρευνας και εκμετάλλευσης του παράκτιου κράτους στην Α.Ο.Ζ.». Το 2ο βήμα θέλει να προσδώσει δικαίωμα που μόνο κράτη διαθέτουν (δικαίωμα στην υφαλοκρηπίδα) σε ένα μόρφωμα (το τουρκικό ψευδοκράτος) μη αναγνωρισμένο από τη διεθνή κοινότητα κατ εφαρμογή της αρχής της μη χρήσης βίας. Ενώ οι εθνικιστές ρητορεύουν και οι ανιστόρητοι δημοσιογράφοι κινδυνολογούν η σιωπή των διπλωματών μας είναι εκκωφαντική. Ευτυχώς μάς ξέμεινε από το 36, για να γεμίσει το κενό ένας στίχος του Σεφέρη που λέει «η Ελλάδα ταξιδεύει, ολοένα ταξιδεύει, δεν ξέρουμε πως είμαστε ξέμπαρκοι όλοι εμείς»...