Ημερολόγιο Εκδηλώσεων Νοεμβρίου

Δημοσίευση: 21-02-2011 - Στήλη: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ - Φύλλο:169

ΜΕΓΑΛΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΛΕΤΩΝ

10 Νοεμβρίου, ώρα 18.30: Ο κ. René Kaës, Ομότιμος Καθηγητής Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Lyon 2-Lumiére, Γαλλία, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Την παρουσίαση του τιμωμένου θα κάνει ο καθηγητής Ψυχολογίας, κ. Κλήμης Ναυρίδης.

24 Νοεμβρίου, ώρα 19.00: Ο κ. Λάζαρος (Λάκης) Κουρετζής, διακεκριμένος παιδαγωγός, συγγραφέας και σκηνοθέτης, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών. Την παρουσίαση του τιμωμένου θα κάνει ο καθηγητής του Τμήματος, κ. Θεόδωρος Γραμματάς.

25 Νοεμβρίου, ώρα 19.00: Ο κ. Rowan Williams, Αρχιεπίσκοπος του Canterbury, Μ. Βρετανία,  θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Την παρουσίαση του τιμωμένου θα κάνει ο Πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας, καθηγητής κ. Νικόλαος Π. Ολυμπίου.

ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ «ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ»

1 Νοεμβρίου, ώρα 11.00: Διάλεξη του Προέδρου του ΙΕΕΕ SP Society, καθηγητή κ. M. Kaveh που οργανώνει το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

5 Νοεμβρίου  ώρα 17.30-20.30, 6 Νοεμβρίου, ώρα 09.00-12.30 και 14.00-19.00, 7 Νοεμβρίου, ώρα 09.30-13.00 και 8 Νοεμβρίου, ώρα 09.00-13.00: Συμπόσιο με θέμα: «Athens Symposium on Particulate and Structural Concepts of Matter» που οργανώνει το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών και το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

10 Νοεμβρίου, ώρα 12.00-15.00: Παρουσίαση του βιβλίου με τίτλο: «Ζητήματα Ιστορίας Πολιτισμού από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα» της καθηγήτριας κυρίας Κ. Ρηγοπούλου και του καθηγητή κ. Ι. Ανδρεάδη. Την εκδήλωση οργανώνει το Τμήμα Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης.

13 Νοεμβρίου, ώρα 10.30-15.00: Εκδήλωση με θέμα: «Οι Ανθρωπιστικές και Κοινωνικές Επιστήμες στον μεταβαλλόμενο ορίζοντα της πανεπιστημιακής διδασκαλίας και έρευνας» που οργανώνει το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

22 Νοεμβρίου, ώρα 19.00: Διάλεξη που οργανώνει το Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

23 Νοεμβρίου, ώρα 19.00: Διάλεξη των κ.κ. Γιάννη Χριστιανίδη και Βασίλη Καρασμάνη με θέμα: «Ζητήματα ιστοριογραφίας των αρχαίων ελληνικών μαθηματικών» που οργανώνει το Τμήμα Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

24 Νοεμβρίου, ώρα 17.30-21.30: Επιστημονική εκδήλωση με τίτλο: «Η Συμβολή του Θαλάσσιου Πλούτου και των Υδάτινων Πόρων στην Αναπτυξιακή Πολιτική της Ελλάδας του 21ου αιώνα». Την εκδήλωση οργανώνουν το Δίκτυο Εργαστηρίων «Ωκεανός» του Πανεπιστημίου Πατρών, ο Σύλλογος Ελλήνων Ωκεανογράφων και ο Σύλλογος Ελλήνων Γεωλόγων.

25 Νοεμβρίου, ώρα 17.00-21.00: Εκδήλωση με θέμα: «Αυτοτέλεια των Α.Ε.Ι.» που οργανώνουν η Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Διδακτικού και Ερευνητικού Προσωπικού (Π.Ο.Σ.Δ.Ε.Π.) και ο Σύλλογος Διδακτικού Προσωπικού της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

26 Νοεμβρίου, ώρα 09.00-21.00: Συνέδριο με θέμα: «Κοινωνικές επιστήμες, εκπαιδευτική δράση και πολιτική παρέμβαση» που οργανώνει το Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία προς τιμήν της Ομότιμης Καθηγήτριας κυρίας Άννας Φραγκουδάκη.

27 Νοεμβρίου ώρα 09.00-20.00 και 28 Νοεμβρίου, ώρα 09.00: Επιστημονική συνάντηση με θέμα «Η μνήμη της κοινότητας και η διαχείρισή της» που οργανώνει το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

30 Νοεμβρίου, ώρα 19.30: Διάλεξη του κ. Ν. Κωνστάντιου, Αρχαιολόγου-Μουσειολόγου και της κυρίας Ευγενίας Σταματοπούλου, Περιβαλλοντικού Μουσειολόγου με θέμα «Μεταφέροντας ένα μουσειακό αντικείμενο» που οργανώνεται στο πλαίσιο της λειτουργίας του Διατμηματικού Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Μουσειακές Σπουδές» των Τμημάτων Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής και Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΝΕΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ

2 Νοεμβρίου, ώρα 15.00-20.00: Ημερίδα που οργανώνει το Διαπανεπιστημιακό Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας για την Εκπαίδευση» με θέμα την παρουσίαση εργασιών μαθημάτων ακαδημαϊκού έτους 2009-2010 και διπλωματικών εργασιών.

4 Νοεμβρίου, ώρα 18.00: Εκδήλωση με θέμα: «Η διδασκαλία των Οικονομικών στην Εποχή της Κρίσης» που οργανώνει ο Τομέας Πολιτικής Οικονομίας και το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

5 Νοεμβρίου, ώρα 09.30-15.30 και 17.30-20.30 και 6 Νοεμβρίου, ώρα 10.00-14.30: Διεθνές συνέδριο με θέμα: «Friedrich Schiller: ο ποιητής. Ο δραματουργός, ο στοχαστής» που οργανώνει το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

26 Νοεμβρίου, ώρα 16.00-22.00 και 27 Νοεμβρίου, ώρα 09.00-15.00: 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Αστικολόγων με θέμα «Η προστασία των Προσωπικών Δεδομένων  στη σύγχρονη εποχή των μεγάλων αμφισβητήσεων». Το συνέδριο οργανώνει η Ένωση Αστικολόγων σε συνεργασία με το Τμήμα Νομικής της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών.