Ημερολόγιο Εκδηλώσεων - Ιούλιος 2012

Δημοσίευση: 12-07-2012 - Στήλη: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ - Φύλλο:187

Μεγάλη Αίθουσα Τελετών

Δευτέρα, 9 Ιουλίου, ώρα 19.30

Η Α.Θ.Μ. ο Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ. Θεόδωρος Β΄ θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Νομικής της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Την παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου θα κάνει ο Πρόεδρος του Τμήματος Νομικής, καθηγητής κ. Θεόδωρος Π. Φορτσάκης.

Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος»

Τρίτη, 3 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00
και Τετάρτη, 4 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00
Επιμορφωτικό πρόγραμμα με τίτλο: «Αξιολόγηση και Διασφάλιση Ποιότητας στην Εκπαίδευση» που οργανώνει το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών σε συνεργασία με το Κέντρο Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης.

Πέμπτη, 5 Ιουλίου, ώρα 19.00
Ομιλία του καθηγητή κ.Venkatraman Ramakrishman, κατόχου του βραβείου Νόμπελ Χημείας 2009, με θέμα: «How antibiotics illuminate ribosome function and vice versa» που οργανώνει το Τμήμα Βιολογίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Δευτέρα, 9 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00
και Τρίτη, 10 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00

Τετάρτη, 11 Ιουλίου, ώρα 19.00,
Πέμπτη, 12 Ιουλίου, ώρα 09.00-13.00 και 18.00-20.00

και Παρασκευή, 13 Ιουλίου, ώρα 09.00-12.00
8ο Διεθνές Συμπόσιο Δελφικής Ιδέας που οργανώνει η καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Μ. Τζάνη.

Τρίτη, 24 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00
και Τετάρτη, 25 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00

Τρίτη, 31 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00

Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης»

Τρίτη, 17 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00
και Τετάρτη, 18 Ιουλίου, ώρα 16.00-21.00

Παλαιό Πανεπιστήμιο

(Θόλου 5 και Κλεψύδρας, Πλάκα)
Κυριακή, 1 Ιουλίου, ώρα 13.00
Ξενάγηση στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το Μουσείο θα είναι ανοικτό από τις 11.00 έως τις 16.00.

Τρίτη, 10 Ιουλίου, ώρα 21.00
Θεατρική παράσταση με τίτλο: « H Διαίσθηση της Ιφιγένειας» που οργανώνει το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Ryerson του Καναδά.

Τετάρτη, 11 Ιουλίου, ώρα 21.00
Θεατρική παράσταση με τίτλο: «Η Ηλέκτρα στη Βοσνία» που οργανώνει το Τμήμα Αγγλικής

Πέμπτη 12 Ιουλίου, ώρα 21.00
Θεατρική παράσταση με τίτλο: «Ο Αίαντας στο Κόσοβο» που οργανώνει το Τμήμα Αγγλικής

Παρασκευή, 13 Ιουλίου, ώρα 16.00
και Σάββατο, 14 Ιουλίου, ώρα 09.00
Συμπόσιο με θέμα: «Music Education Philosophy as a Call for Dissent». Το Συμπόσιο
οργανώνουν το Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής
Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε συνεργασία με την International Society for the Philosophy of Music Education. Στο πλαίσιο του συμποσίου οργανώνεται μικρή συναυλία με ελεύθερο αυτοσχεδιασμό και τον Μεγάλο Ερωτικό του Μάνου Χατζιδάκι (Παρασκευή, 13 Ιουλίου, ώρα 19.30).

Κυριακή, 29 Ιουλίου, ώρα 11.00 - 16.00
Το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών θα είναι ανοικτό για το κοινό.