Το 2ο εαρινό σεμινάριο του European Master in Classical Cultures

Δημοσίευση: 04-07-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:197

Από την Τρίτη 4 Ιουνίου έως την Παρασκευή 8 Ιουνίου διεξήχθη στην Αθήνα τοδεύτερο εαρινό σεμινάριο του European Master in Classical Cultures. To European Master in Classical Cultures είναι ένα διετές διεπιστημονικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών με αντικείμενο τις κλασικές σπουδές(Αρχαία Ιστορία, Κλασική Αρχαιολογία, Κλασική Φιλολογία), στο οποίο μετέχουν 11 Πανεπιστήμια από 8 ευρωπαϊκές χώρες (Αυστρία, Γαλλία, Γερμανία, Ελλάδα, Ιταλία, Κύπρος, Πολωνία και Τουρκία).Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος προβλέπεται η δυνατότητα για τους συμμετέχοντες σπουδαστές να φοιτήσουν κατ’ ελάχιστο σε δύο από τα συνεργαζόμενα πανεπιστημιακά ιδρύματα και να συντάξουν τη διπλωματική τους εργασία υπό την εποπτεία καθηγητών δύο διαφορετικών πανεπιστημίων. Οι απόφοιτοι του προγράμματος θα αποκτήσουν ακαδημαϊκό τίτλο μεταπτυχιακών σπουδών από κάθε πανεπιστήμιο, στο οποίο έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 30 διδακτικές μονάδες.

Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών επιχορηγείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση από το 2006, ενώ το 2009 δέχτηκε για πρώτη φορά φοιτητές. Το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΕΚΠΑ μετέχει από αρχικό στάδιο (2006) στη διαδικασία οργάνωσης κι εκτέλεσης του προγράμματος αυτού με συντονιστές τον Καθηγ. Κ. Μπουραζέλη και την Επίκ. Καθηγ. Σ. Ανεζίρη και τη συμπαράσταση του γραφείου Διεθνών Σχέσεων για όσα οργανωτικά ζητήματα προκύπτουν. Στο σεμινάριο,που έλαβε χώρα στο αμφιθέατρο Αργυριάδη, οι φοιτητές πρώτου και δεύτερου έτους που μετέχουν στο πρόγραμμα παρουσίασαν τις ευρισκόμενες σε εξέλιξη διπλωματικές εργασίες τους πάνω σε θέματα Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Φιλολογίας, όπως για παράδειγμα ’’Η κατασκευή των ρόλων των φύλων στην αρχαία ελληνική ερωτική μαγεία‘’ ή ‘’Η λατρεία των Πτολεμαίων στην Κύπρο από το 294 ώς το 31 π.Χ.’’. Οι παρουσιάσεις εμπλουτίστηκαν με ξεναγήσεις-μαθήματα στο Επιγραφικό Μουσείο, στην Κλασική Αγορά της Αθήνας, στην Ακρόπολη, στο Μουσείο της Ακρόπολης και στΘορικό από καθηγητές που μετέχουν στο πρόγραμμα (Σ. Ανεζίρη - EΚΠΑ, R. von den Hoff-Universität Freiburg, P. Funke– Universität Münster) αλλά και από τον Καθηγητή του ΕΚΠΑ Π. Βαλαβάνη και την πρώην Έφορο Αρχαιοτήτων Ο. Κακαβογιάννη. Οι εργασίες του σεμιναρίου ολοκληρώθηκαν την Παρασκευή 7 Ιουνίου με οργανωτική σύσκεψη και ξενάγηση στο Μουσείο του ΕΚΠΑ στο Παλαιό Πανεπιστήμιο στην Πλάκα.