Χρυσό για την ομάδα καλαθοσφαίρισης φοιτητριών του Ε.Κ.Π.Α

Δημοσίευση: 04-07-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:197

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα των φοιτητριών καλαθοσφαίρισης του Ε.Κ.Π.Α. στους τελικούς του Πανελλήνιου Φοιτητικού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης, που πραγματοποιήθηκαν στην Κοζάνη από 9 έως 11 Απριλίου. Η ομάδα του Ιδρύματός μας αντιμετώπισε στον τελικό την αντίστοιχη ομάδα του Οικονομικού Πανεπιστημίου και επικράτησε με σκορ 59-40. Είχε προηγηθεί νίκη επί της ομάδας του Μετσόβιου Πολυτεχνείου, με σκορ 57 – 36, η οποία και εξασφάλισε τη θέση στους τελικούς. Η ομάδα που αποτελείται από τις αθλήτριες Κανονίδου Σοφία Παιδαγωγικό Τμήμα, Αλεξανδρή Διονυσία Παιδαγωγικό Τμήμα, Καρακώτια Ελένη Παιδαγωγικό Τμήμα, Παπούλια Ασημίνα Φυσικό Τμήμα, Βούλγαρη Γεωργία Φυσικό Τμήμα, Λεβάντη Μαριάννα ΜΙΘΕ, Γιάκαλου Δέσποινα ΤΕΦΑΑ, Γιαμπάνη Ζεφυρία ΤΕΦΑΑ, Πεσκάτζιου Ρομίνα ΤΕΦΑΑ, Φουράκη Στυλιανή Νομική και τον προπονητή κ. Άρη Μαυρίδη. Το επόμενο βήμα είναι η προετοιμασία για τη συμμετοχή στους τελικούς του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης, εκπροσωπώντας το Πανεπιστήμιό μας και τη χώρα μας στην Ευρωπαϊκή διοργάνωση που θα πραγματοποιηθεί στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας μέσα στο 2014.