Τιμητική διάκριση για τον καθηγητή Ιωάννη Κ. Δημητρίου

Δημοσίευση: 04-07-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:197

Ο καθηγητής Ιωάννης Κ.Δημητρίου, του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, τιμήθηκε από το «The World Congress on Engineering 2012, Imperial College, London, U.K., 4-6 Ιουλίου 2012» που οργανώθηκε από την International Association of Engineers με το «Certificate of Merit for the 2012 International Conference of Computational Statistics and Data Engineering» για την ερευνητική εργασία «Applications of the Discrete Least Squares 3-Convex Fit to Sigmoid Data», την οποία παρουσίασε στο συνέδριο αυτό (πληροφορίες στην ιστοσελίδα http://www.iaeng.org/WCE2012/).

Η εργασία εμφανίστηκε στα Πρακτικά του συνεδρίου, ενώ μια εκτεταμένη μορφή της θα εμφανισθεί σε τιμητικό τόμο. Αναπτύσσει ένα σιγμοειδές υπόδειγμα για τις φθίνουσες οριακές αποδόσεις (least squares data fitting subject to decreasing marginal returns), το οποίο διαφοροποιεί τη βιβλιογραφία των τελευταίων 80 ετών.