Για 25η χρονιά πραγματοποιείται το Πρόγραμμα ΘΥΕΣΠΑ

Δημοσίευση: 04-06-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:196

Το Ε.Κ.Π.Α. είναι έτοιμο να υποδεχθεί τους φοιτητές που θα επισκεφθούν και φέτος την χώρα μας μέσω του προγράμματος Θ.Υ.Ε.Σ.Π.Α. (Θερινές Υποτροφίες Ελληνικών Σπουδών Πανεπιστημίου Αθηνών) το οποίο διαρκεί 6 εβδομάδες (3 Ιουνίου – 16 Ιουλίου). Στο πλαίσιο του προγράμματος διδάσκοντες και διδασκόμενοι από Τμήματα Ελληνικών Σπουδών πανεπιστημίων του εξωτερικού, παρακολουθούν μαθήματα για τον Νεοελληνικό Πολιτισμό, τη Νέα Ελληνική Γλώσσα, τη Λογοτεχνία, την Ιστορία και την Τέχνη, ενώ παράλληλα επισκέπτονται χώρους και μουσεία αρχαιολογικού και ιστορικού ενδιαφέροντος. Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο πρόγραμμα του είδους του, που οργανώνεται στον ελληνικό χώρο από πλευράς διάρκειας σπουδών και αριθμού συμμετεχόντων.