Το «Πανεπιστήμιο Πολιτών» από το Ε.Κ.Π.Α. σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής, τιμά το θεσμό της δημόσιας παιδείας

Της Σoφίας Καναούτη

Δημοσίευση: 04-06-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:196

Η τελευταία από μία σειρά 20 διαλέξεων ανοιχτών στο κοινό, που οργάνωσε το Πανεπιστήμιο Αθηνών σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής υπό τον τίτλο «Πανεπιστήμιο Πολιτών», έγινε την Τετάρτη 24 Απριλίου, σε μια κατάμεστη αίθουσα, με ορθίους. Η κ. Ειρήνη Αποστόλου, Επίκουρη Καθηγήτρια στη Γαλλική Φιλολογία της Αθήνας, έδωσε μια εξαιρετική διάλεξη για τους Γάλλους περιηγητές στον Ελλαδικό χώρο κατά τον 18ο και τον 19ο αιώνα. Καταχειροκροτήθηκε, ενώ η συζήτηση που ακολούθησε κατόρθωσε να δώσει μια σφαιρική εικόνα της εποχής που ώς σήμερα επηρεάζει και εμάς τους σύγχρονους Έλληνες, με τις ιδέες που διακατείχαν τους «δυτικούς» για το τι είναι η Ελλάδα και ποιοι είναι οι Έλληνες υπόδουλοι των Οθωμανών. Το ενδιαφέρον των πολιτών ήταν ενδεικτικό της σημασίας των ανθρωπιστικών σπουδών για την κατανόηση της ιστορίας και των βαθύτερων αιτιών που οδήγησαν εν μέρει στην πραγματικότητα που βιώνουμε στη σύγχρονη εποχή. Ο κ. Πρωτοπαπαδάκης, από τους διοργανωτές της σειράς διαλέξεων, ευχαρίστησε την Περιφέρεια Αττικής και ιδιαίτερα τον επιστημονικό υπεύθυνο κ. Φουρνάρο, και τον περιφερειάρχη κ. Σγουρό, ενώ περιέγραψε την προσπάθεια, που ξεκίνησε στις 21 Νοεμβρίου του 2012. Καλύπτοντας πέντε γνωστικούς κύκλους, το «Πανεπιστήμιο Πολιτών» επιδίωξε να φέρει στο κοινωνικό σύνολο διαλέξεις/συζητήσεις υπό την εποπτεία Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Έτσι, ο κύκλος των Οικονομικών διοργανώθηκε από την κ. Μπουρνόβα, των Κοινωνικών και Πολιτιστικών προβληματισμών από τον κ.Καραποστόλη, της Ιατρικής από τον κ. Δουζίνα, της Τέχνης από την κ. Προβατά, και των Πολιτικών Προβληματισμών από τον κ. Σπουρδαλάκη. Στους έξι μήνες λειτουργίας του «Πανεπιστημίου Πολιτών», οι ενδιαφερόμενοι μπόρεσαν να παρακολουθήσουν έγκυρες επιστημονικές διαλέξεις για την κρίση χρέους, το ναζισμό, την κρίση της δημοκρατίας, για θεσμικά ζητήματα, για ιατρικά ζητήματα όπως η εμμηνόπαυση και η παχυσαρκία, για την τέχνη στον αραβοϊσλαμικό κόσμο, για την Ευρωπαϊκή Ένωση, για τον εγωκεντρικό άνθρωπο στον σύγχρονο κόσμο κ.ά.

Μίλησαν πολύ σημαντικά μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας, με μακρά πορεία και μεγάλη απήχηση στο έργο τους, όπως ο Καθηγητής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παναγιώτης Πετράκης, ο Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης κ. Χρήστος Λυριτζής, ο Καθηγητής του ίδιου τμήματος Γεράσιμος Κουζέλης, ο Καθηγητής της Ιατρικής κ. Εμμανουήλ Δουζίνας, η Καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας κ. Μπουτουροπούλου, ο Καθηγητής του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ κ. Καραποστόλης, και άλλοι. Η δίψα των Ελλήνων πολιτών να αναζητήσουν φερέγγυες πηγές γνώσης και να καταλάβουν την πραγματικότητα που ζουν, συνέτεινε ώστε αυτές οι συναντήσεις κοινού και μελετητών να χαρακτηρίζονται από ενάργεια και ζωηρή συμμετοχή, και έδειξε την εμπιστοσύνη της κοινωνίας στο ελληνικό Πανεπιστήμιο και τις αρχές του, ηθικές και κοινωνικές. Την ιδιαίτερη ικανοποίησή του για την επιτυχία του σχεδίου και τον ρόλο της Περιφέρειας Αττικής σε αυτόν τον νέο καινοτόμο θεσμό έχει εκφράσει καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος επανειλημμένα ο κ. Σγουρός: «Πρωτοβουλίες που θα στοχεύουν στη βελτίωση του πνευματικού και βιοτικού επιπέδου των πολιτών της Αττικής, θα μας βρίσκουν πάντα αρωγούς, αλλά και εμπνευστές». Η μεγάλη επιτυχία που σημείωσε η προσπάθεια σημαίνει ότι θα συνεχιστεί και στη νέα ακαδημαϊκή χρονιά, με την πρόθεση να ανοιχτούν τα ζητήματα που απασχολούν πλέον έντονα τους πολίτες, να συζητηθούν και να προσεγγιστούν με γνώση και υπευθυνότητα. Η είσοδος είναι ελεύθερη, υπογραμμίζοντας τον δημόσιο χαρακτήρα της ανώτατης εκπαίδευσης, και ώς τώρα οι συναντήσεις πραγματοποιούνταν στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πανεπιστημίου 30.