Ημερίδα για την Αραβική λογοτεχνία στο Ε.Κ.Π.Α.

Δημοσίευση: 04-06-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:196

Την 11η Απριλίου 2013 έλαβε χώρα υπό την αιγίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο Αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» μια ομολογουμένως πρωτότυπη ημερίδα με θέμα «Αραβική Λογοτεχνία και Ευρώπη», την οποία οργάνωσε η Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Σπουδών Μέσης Ανατολής, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της για τα 10 χρόνια από την ίδρυσή της, ενώ συγχρόνως εντάχθηκε στους εορτασμούς για τα 175 χρόνια λειτουργίας της Φιλοσοφικής Σχολής. Την ημερίδα τίμησε με την παρουσία του και τον χαιρετισμό του ο Πρύτανης, καθηγητής κ. Θ. Πελεγρίνης, καθώς και η κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής κα Α. Μόζερ. Επίσης χαιρετισμό απηύθυνε και η Πρόεδρος της Ε.Ε.Ε.Σ.Μ.Α. καθηγήτρια Ε. Κονδύλη. Αναφέρθηκε, συγκεκριμένα, στην ίδρυση και ανάπτυξη της Εταιρείας, καθώς και στον βασικό σκοπό της που είναι η προβολή των γνωστικών αντικειμένων που άπτονται της Μέσης Ανατολής και φυσικά και της Μεσογείου και δεν έχουν ακόμη αναπτυχθεί επαρκώς στη χώρα μας. Η 1η συνεδρία, υπό την προεδρία του καθηγητή κ. Γ. Ζώρα, Προέδρου του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, αφιερωμένη στην Αίγυπτο, άνοιξε με την ομιλία τού μορφωτικού ακολούθου της Πρεσβείας της Αιγύπτου Δρ. Χισάμ Νταρουίς, καθηγητή του Πανεπιστημίου Άζχαρ. Σε άπταιστα ελληνικά, ο μορφωτικός ακόλουθος της Αιγύπτου ανέπτυξε το θέμα του, σχετικά με τους Άραβες λογοτέχνες και την Ελλάδα. Εξάλλου, με αφορμή το έτος Καβάφη (το 2013), προβάλλεται η πολυπολιτισμική ελληνικότητα της Αιγύπτου. Για τη χώρα αυτή και τη θέση του ελληνικού στοιχείου στην ελληνική και αραβική λογοτεχνία μίλησαν οι κ. Κωνσταντουλάκη και Τσοτσορού, αναφερόμενες σε συγκεκριμένα λογοτεχνικά έργα. Η καθηγήτρια κ. Κωνσταντουλάκη έθεσε το ζήτημα της ελληνικής αιγυπτιώτικης παρουσίας στα έργα του Ν. Μαχφούζ, η δε κ. Τσοτσορού ανίχνευσε την αιγυπτιακή παρουσία (τοπίο και κοινωνία) σε ελληνικά έργα. Για την Αίγυπτο και τη διαχρονία της, άρα την πολύπτυχη ιστορικότητά της στο έργο του Καβάφη, μίλησε o κ. Σαμουήλ Μπισσάρας (Διεθνές Βραβείο Καβάφη 2009), ενώ η κ. Πέρσα Κουμούτση ανέλυσε τον κόσμο τής μετάφρασης των αραβικών έργων. Η 2η συνεδρία, υπό την προεδρία του κ. Π. Καρματζού, Αιγυπτιώτη φιλολόγου και συγγραφέα, περιελάμβανε ανακοινώσεις αναφερόμενες στην αραβική λογοτεχνία και την παιδεία και πέραν της Αιγύπτου. Η κ. Ελένη Καπετανάκη ανέλυσε κοινωνιολογικά και συμβολικά το εξαιρετικό διήγημα του Γιάχια Χάκκι «Το καντήλι της Ουμ Χάσιμ», ενώ η κ. Αγγελική Σιγούρου έθιξε το ζήτημα της ποιητικής έκφρασης μέσα από το έργο και τη βιογραφία της Σαμπάχ Ζουέιν. Για τον ποιητή της παγκόσμιας πρωτοπορίας Άδωνη και τη σχέση του με την παράδοση μίλησε η κ. Ελένη Κονδύλη, αν. καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών και Πρόεδρος της Ε.Ε.Ε.Σ.Μ.Α. Η ημερίδα έκλεισε με δύο πολύ ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις: η πρώτη είχε θέμα της τον αντίκτυπο της αραβικής μουσικής, έτσι όπως μεταφέρθηκε από τον Ε. Lane στην Ευρώπη, από τον υπό διορισμό λέκτορα του Πανεπιστημίου μας κ. Π. Κ. Πούλο, ενώ η δεύτερη έγινε από την κ. Eka Tchkoidze, Επίκουρη καθηγήτρια του Ilia State University (Τιφλίδα, Γεωργία), με θέμα «Ο βυζαντινός κόσμος υπό το πρίσμα του χριστιανού Άραβα χρονογράφου του 11ου αιώνα Yahya Αντιοχείας».