Πόση ενέργεια καταναλώνει το σύστημα ψύξης-θέρμανσης του χώρου σας;

Δημοσίευση: 04-06-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:196

Πρόσκληση ενδιαφέροντος σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα του Tμήματος Φυσικής

Καθώς γίνεται ολοένα και πιο σύνηθες το να αναλύει κάποιος την κατανάλωση ενέργειας σε ένα κτήριο και να επενδύει σε ενεργειακά αποδοτικές τεχνολογίες, παρ όλα αυτά, τα συστήματα (HVAC) θέρμανσης, αερισμού και ψύξης υστερούν κατά πολύ. Η κατανάλωση ενέργειας αυτών των συστημάτων εξαφανίζεται μέσα στον συνολικό λογαριασμό της ηλεκτρικής ενέργειας μιας και σπάνια είναι εγκατεστημένοι ξεχωριστοί μετρητές. Το πρόγραμμα iSEVcmb έχει σχεδιαστεί με σκοπό να ‘ρίξει’ περισσότερο φως σε αυτό το αντικείμενο, να ενθαρρύνει την παρακολούθηση αυτών των συστημάτων καθώς και να καθιερώσει τα ενεργειακά σημεία αναφοράς για τα συστήματα θέρμανσης, αερισμού και ψύξης. Τώρα, στα μισά του προγράμματος, προσωρινά ευρήματα από ένα κτήριο στο Ηνωμένο Βασίλειο, δείχνουν εξοικονόμηση της συνολικής ηλεκτρικής ενέργειας του κτηρίου, της τάξεως περίπου του 25%, η οποία έχει επιτευχθεί ως αποτέλεσμα της εστίασης στον έλεγχο και στη λειτουργία των συστημάτων HVAC. Μερικές από τις πιθανές δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας μπορούν να προσδιοριστούν και να εκτιμηθούν μόνο μέσω μεγάλης χρονικής παρακολούθησης. Και εδώ έρχεται το πρόγραμμα iSERVcmb να διαδραματίσει τον ρόλο του.

Προκειμένου να παραχθούν υψηλής ποιότητας εκθέσεις προς τους τελικούς χρήστες, η ομάδα του προγράμματος iSERV εξακολουθεί να αναζητά ιδιοκτήτες συστημάτων, διαχειριστές εγκαταστάσεων και κατασκευαστές εξαρτημάτων και συστημάτων θέρμανσης, αερισμού και ψύξης, οι οποίοι επιθυμούν να συμβάλουν στο πρόγραμμα. Τα κατάλληλα συστήματα θα πρέπει να έχουν ήδη εγκατεστημένο τον εξοπλισμό παρακολούθησης κατανάλωσης ενέργειας (π.χ. μετρητές και καταγραφικά ενεργειακής κατανάλωσης) - ή οι ιδιοκτήτες τους θα πρέπει να είναι πρόθυμοι να εγκαταστήσουν αυτόν τον εξοπλισμό και να μπορούν να συνεισφέρουν τα δεδομένα παρακολούθησης στο πρόγραμμα. Σε αντάλλαγμα, θα είναι σε θέση να χρησιμοποιήσουν τη βάση δεδομένων του iSERVcmb, HERO, να μάθουν περισσότερα για πιθανές βελτιώσεις του HVAC συστήματός τους ή των HVAC συστημάτων τους και να συμβάλλουν στην ανάπτυξη των σημείων αναφοράς σχετικά με τα συστήματά τους. Οι τελικοί ενδιαφερόμενοι χρήστες καλούνται να επικοινωνήσουν με τους συνεργάτες του iSERVcmb προγράμματος για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα οφέλη του. Τα στοιχεία επικοινωνίας είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα www.iservcmb.info

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με:
Δρ. M.N. Ασημακοπούλου
Επίκ. Καθηγήτρια