Διεθνής διάκριση του Μουσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Δημοσίευση: 04-06-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:196

Tο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών «Πώς σας ήλθε κατά νου να σπουδάσετε επιστήμη;» διακρίθηκε με το βραβείο Best Practice Award – 2013 από το εκπαιδευτικό τμήμα (CECA) του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων (ICOM). H βράβευση αυτή κατατάσσει το πρόγραμμα του Μουσείου ανάμεσα στα πέντε καλύτερα προγράμματα του CECA για το 2013, κι αυτό τιμά εξαιρετικά το Ίδρυμά μας αν σκεφτεί κανείς ότι διαγωνίσθηκαν Μουσεία από όλο τον κόσμο. Tο πρόγραμμα βασίζεται σε τεχνικές του κουκλοθεάτρου και του θεάτρου στην εκπαίδευση και έχει ως στόχο την εξοικείωση των μαθητών δημοτικού με φωτεινές στιγμές της ιστορίας των επιστημών και με την ιστορία του Πανεπιστημίου Αθηνών. Η πλοκή της ιστορίας βασίζεται στην ιδέα της πρωτοπορίας στην επιστήμη και των ανθρώπων που αφιέρωσαν τη ζωή τους σε αυτή. Το πρόγραμμα λειτούργησε πιλοτικά πέρυσι, ενώ φέτος ανανεώθηκε και αποτελεί μια από τις βασικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες τουΜουσείου για μαθητές της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Στη φετινή ακαδημαϊκή χρονιά (2012-13) συμμετείχαν σε αυτό περίπου 2.500 μαθητές. Τον Αύγουστο του 2013 διοργανώνεται το ετήσιο συνέδριο του CECA στο Ρίο Ντι Τζανέιρο και η υπεύθυνη του προγράμματος μουσειοπαιδαγωγός και μέλος του επιστημονικού προσωπικού του Μουσείου κ. Φαίη Τσίτου, έχει προσκληθεί για να το παρουσιάσει.