Παναγιώτης Ν. Σουκάκος: Ένας Έλληνας στους κορυφαίους της χειρουργικής χεριού!

Δημοσίευση: 04-06-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:196

O ομότιμος καθηγητής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Αθήνας Παναγιώτης Ν. Σουκάκος έλαβε τον τίτλο του πρωτοπόρου (pioneer) της χειρουργικής χεριού άνω άκρου και μικροχειρουργικής από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Χειρουργικής Χεριού (International Federation of Societies for Surgery of the Hand). Η βράβευση έγινε στις 5 Μαρτίου σε ειδική τελετή με 2.000 περίπου συμμετέχοντες, κατά την επίσημη έναρξη του συνεδρίου της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Χειρουργικής Χεριού, Άνω Άκρου και Μικροχειρουργικής που έγινε στην Ινδία. Κριτήρια για την τιμητική αναγνώριση θεωρήθηκαν -μεταξύ άλλων- το συγγραφικό και ερευνητικό του έργο, το οποίο τυγχάνει διεθνούς αποδοχής και αναγνώρισης, η υποστήριξη και καθοδήγηση νέων επιστημόνων στον δρόμο της ακαδημαϊκής αριστείας και η δημιουργία Ορθοπαιδικού Κέντρου ΄Ερευνας και Εκπαίδευσης στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο «Αττικόν». Ο κ. Σουκάκος ήταν ένας από τους 19 χειρουργούς από όλο τον κόσμο που επελέγησαν να τιμηθούν με τον τίτλο του «πρωτοπόρου στη Χειρουργική Χεριού, Άνω Άκρου και Μικροχειρουργικής και Περιφερικών Νεύρων». Η πλήρης λίστα: Robert Beckenbaugh (USA), Alan Freeland (USA), Hildegunde Piza-Katzer (Austria), Arlindo Pardini (Brazil), David Evans (UK), Graham Lister (UK), Yves Allieu (France), Philippe Saffar (France), Ulrich Lanz (Germany), Panayotis Soucacos (Greece), Ping ChungLeung (Hong Kong), Dinkar Palande (India), Muneaki Abe (Japan), Ryogo Nakamura (Japan), Pesi B Chacha (Singapore), Robert WH Pho(Singapore), José Manuel Antuña Zapico (Spain), Higinio Ayala Palacios (Spain), Ayan Gulgonen (Turkey).