Απονομή Βραβείων από τα έσοδα της Κληρονομίας Ιωάννου Κατσαρά

Δημοσίευση: 01-04-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:194

Στις 19/12/2012 πραγματοποιήθηκε η βράβευση των τριών καλύτερων διδακτορικών διατριβών για τις τριετίες 2001-2003, 2004-2006 και 2007-2009 από τα έσοδα της Κληρονομίας Ιωάννη και Μιχαήλ Κατσαρά. Η τελετή έλαβε χώρα στην αίθουσα συνεδριάσεων της Ιατρικής Σχολής παρουσία του Προέδρου της, Καθηγητή κ. Μελέτιου –Αθανασίου Δημόπουλου, του Γραμματέα της Ιατρικής Σχολής κ. Νικολάου Ζωγράφου, της Ομότιμης Καθηγήτριας κ, Ζ. Παπαδοπούλου- Νταϊφώτη, της Καθηγήτριας κ. Π. Νικολαΐδου-Καρπαθίου και του Καθηγητή κ. Αθανασίου Τσακρή. Υπεύθυνοι για την τελική επιλογή των βραβευθέντων, όπως είχε οριστεί από το Διοικητικό Συμβούλιο της Ιατρικής Σχολής, ήταν τριμελής Επιτροπή αποτελούμενη από την Ομότιμη Καθηγήτρια κ. Ζ. Παπαδοπούλου-Νταϊφώτη, την Καθηγήτρια κ. Π. Νικολαΐδου-Καρπαθίου και τον Καθηγητή κ. Αθανάσιο Τσακρή.

Ο καθηγητής Ιωάννης Κατσαράς, γιoς του Μιχαήλ Κατσαρά, καθηγητού Νευρολογίας και Ψυχιατρικής στην Ιατρική Σχολή του Παν/μίου Αθηνών, μετά από μακροχρόνιες σπουδές στη Γερμανία, ανέλαβε τη διεύθυνση του Εργαστηρίου Παθολογικής Ανατομίας της Ιατρικής Σχολής του Παν/μίου Αθηνών, από το 1937 έως το 1952. Η καταγωγή του ήταν από τη Σύμη. Στη διαθήκη που συνέταξε ο αείμνηστος Κατσαράς στις 2 Ιουλίου του 1950 αφήνει γενικό κληρονόμο την ανύπανδρο αδελφή του Δικαία με τον εξής περιορισμό: «10 μετοχές της Εθνικής Τραπέζης ή το αντίστοιχο ποσό σε λίρες, θα περιέλθουν στην κυριότητα της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Τα εξ αυτής ανά τριετία εισοδήματα θα αθροίζονται και θα διατίθενται διά την βράβευσιν των τριών καλιτέρων διδακτηριακών διατριβών της προηγουμένης τριετίας. Το ήμισυ του ολικού ποσού θα δίδεται στο 1ον βραβείο, τα 2/3 του ετέρου ημίσεος ως 2ον βραβείον και το 1/3 ως 3ον βραβείο. Η απονομή των βραβείων θα γίνεται εν επισήμω και το βραβείον θα καλείται έπαθλον Μιχαήλ και Ιωάννου Κατσαρά, εις μνήμην του αειμνήστου πατρός μου που τόσο αγάπησε την Ιατρικήν Σχολήν, εργασθείς επί πεντήκοντα έτη, διά την πρόοδόν της. Τα μετάλλια θα είναι χρυσούν διά τον πρώτον, αργυρούν διά τον δεύτερον και χαλκούν διά τον τρίτον βραβευόμενον». Τα έπαθλα αυτά απενεμήθησαν για κάποια χρόνια (ώς το 1977), αλλά μετά για διάφορους λόγους σταμάτησαν. Βέβαια τα Εργαστήρια και οι Κλινικές πρότειναν ανά τριετία τις καλύτερες διατριβές αλλά παρ’ όλες τις προσπάθειες που έγιναν κατά καιρούς δεν ελήφθησαν οι τελικές αποφάσεις.

Η επιτροπή συνέλεξε και μελέτησε τις προτάσεις των προηγουμένων ετών και επειδή πολλές από τις προτεινόμενες διατριβές ανήκαν σε ηλικιακά και επιστημονικά καταξιωμένους ερευνητές, αποφάσισε να βραβεύσει μόνο τις διατριβές που προτάθηκαν από το 2000-2009. Το έπαθλο Ιωάννη και Μιχαήλ Κατσαρά έλαβαν:

Τριετία 2001-2003:
I. 1ος Φαρμάκης Δημήτριος, (Χρυσό Μετάλλιο, Χρηματικό Ποσό:32.500,00€)
II. 2ος Δράκος Σταύρος (Αργυρό Μετάλλιο, Χρηματικό Ποσό: 21.666,67€)
III. 3ος Κόκκινος Αλέξανδρος (Χάλκινο Μετάλλιο, Χρηματικό Ποσό: 10.833,33€)

Τριετία 2004-2006:
I. 1ος Νικολάου Βασίλειος (Χρυσό Μετάλλιο, Χρηματικό Ποσό:35.000,00€)
II. 2ος Μουρούζης Ιορδάνης (Αργυρό Μετάλλιο, Χρηματικό Ποσό: 23.333,33€)
III. 3ος Αυγερινός Ευθύμιος (Χάλκινο Μετάλλιο, Χρηματικό Ποσό: 11.666,66€)

Τριετία 2007-2009:
I. 1ος Νταλιάνης Αργύρης (Χρύσο Μετάλλιο, Χρηματικό Ποσό: 30.000,00€)
II. 2ος Καραντάνης Δημήτριος (Αργυρό Μετάλλιο, Χρηματικό Ποσό: 20.000,00€)