Ο «Οικονομικός»… των Πανεπιστημίων

Της Στέλλας Πριοβόλου

Δημοσίευση: 01-11-2012 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:189

Oι θερινές διακοπές για τα δημόσια Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα μετατράπηκαν φέτος σε.. οικονομικές. Κούρεμα της χρηματοδότησης, αναγκαστικό κούρεμα των ομολόγων τους, κούρεμα των θέσεων διδακτικού προσωπικού αλλά και των διορισμών αξιόλογων επιστημόνων, που εξελέγησαν προ πολλού και μοιραία θα αναζητήσουν την τύχη τους στο εξωτερικό. Και τώρα, νέο κούρεμα των μισθών και των συντάξεων !

Οι πανεπιστημιακοί δεν αρνήθηκαν μέχρι σήμερα και δεν αρνούνται να υποστούν, όπως όλοι οι Έλληνες πολίτες, τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης. Αρνούνται όμως την αδικία και την ανισότητα και δεν αντέχουν άλλο «κούρεμα».

Ας σκεφθούν επιτέλους οι αρμόδιοι πότε και πόσες αυξήσεις δόθηκαν στους πανεπιστημιακούς και πότε και πόσες αντίστοιχα στις άλλες κατηγορίες των ειδικών μισθολογίων. Ας συμφωνήσουν οι κυβερνώντες, τώρα που συνεργάζονται, ότι για την Παιδεία και την Υγεία εκπτώσεις άλλες , όχι μόνον δεν εξυπηρετούν το κοινωνικό σύνολο αλλά και δεν προσφέρουν ουσιαστικά στην οικονομία της χώρας.

Καθηγήτρια Στέλλα Πριόβολου
Πρόεδρος και Διευθύντρια ΠΜΣ του Τμήματος Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας