Μονάδα Ψυχοκοινωνικής Παρέμβασης Φοιτητών και Εργαζομένων του Ε.Κ.Π.Α.

Δημοσίευση: 11-02-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:192

Η Μονάδα Ψυχοκοινωνικής Παρέμβασης Φοιτητών και Εργαζομένων του Ε.Κ.Π.Α. ιδρύθηκε το 2007 καλούμενη να αντιμετωπίσει τα ψυχοκοινωνικά προβλήματα των φοιτητών και των εργαζομένων του Πανεπιστημίου, υπό την εποπτεία της Α Ψυχιατρικής Κλινικής του Ε.Κ.Π.Α. Ο κεντρικός στόχος της Μονάδας είναι η βελτίωση της ζωής των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας, τόσο μέσα στο Πανεπιστήμιο όσο και έξω από αυτό. Οι φοιτητές και οι εργαζόμενοι μπορούν να πάρουν βοήθεια και υποστήριξη σε προβλήματα που αντιμετωπίζουν, αλλά και να εκπαιδευθούν γενικότερα σε μηχανισμούς διαχείρισης δυσκολιών που μπορεί να συναντούν κατά τη διάρκεια της ζωής τους.

Η διεθνής ακαδημαϊκή κοινότητα επισημαίνει την αύξηση των ψυχοκοινωνικών αναγκών των φοιτητών, η διαπίστωση αυτή αντανακλάται και στην αύξηση του ερευνητικού ενδιαφέροντος για την ψυχολογική κατάσταση των φοιτητών. Τα προβλήματα των φοιτητών δείχνουν να συσχετίζονται και να προέρχονται από δυσάρεστα γεγονότα που αφορούν την ακαδημαϊκή και την προσωπική τους ζωή και γενικότερα από αρνητικά γεγονότα ζωής. Για παράδειγμα, πηγές άγχους στη ζωή των φοιτητών μπορεί να αποτελέσουν οι οικονομικές δυσκολίες, διάφορα προβλήματα υγείας που να αφορούν τους ίδιους ή πολύ κοντινά τους πρόσωπα, θάνατοι οικείων προσώπων, διάλυση σταθερών προσωπικών σχέσεων, ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, κ.ά.

Παρέχεται ψυχιατρική κάλυψη, κοινωνική μέριμνα, ψυχοθεραπεία (γνωσιακή, ψυχοδυναμική, συστημική) και συμβουλευτική. Παράλληλα, η Μονάδα Ψυχοκοινωνικής Παρέμβασης αποσκοπεί στην:
Προώθηση της ψυχικής υγείας μέσω ενημέρωσης και πρόληψης στην Πανεπιστημιακή κοινότητα. Αξιολόγηση των παρεχόμενων υπηρεσιών. Ερευνητική αξιοποίηση των κλινικών δεδομένων. Εκπαίδευση φοιτητών στο πλαίσιο πρακτικής άσκησης. Διασύνδεση με άλλους φορείς.

Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Ιατρική Σχολή Τομέας Κοινωνικής Ιατρικής-Ψυχιατρικής-Νευρολογίας.

Α Ψυχιατρική Κλινική
Δ/ντής Καθηγητής:
Γ. Παπαδημητρίου

Επιστημονικός Υπεύθυνος:
Αν. Καθηγητής Ψυχιατρικής
Π. Σακκάς

1. Ψυχίατρος: Δρ. Κ. Κοντοάγγελος
2. Ψυχολόγοι: Ξ. Παππά, Σ. Νίκα, Δρ. Ο. Θωμαδάκη, Κ. Παππά
3. Κοινωνικός Λειτουργός: Δρ. Κ. Κουντή.

Ημέρες και ώρες λειτουργίας:

α. Στην Πανεπιστημιακή Λέσχη
Ιπποκράτους 15, 1ος όροφος
Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη
από 10:00 μέχρι 13:00
Τηλ. 210-36 88 226,
Fax: 210-36 88 237
β. Στην Α ΦΕΠΑ (Φοιτητική Εστία Πανεπιστημίου Αθηνών)

Ούλωφ Πάλμε 2-4, Ισόγειο Δευτέρα έως Παρασκευή από 10:00 μέχρι 13:00
Τηλ. 210-72 75 580, 210 72 75 528