Σπύρος Ευαγγελάτος - Πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών

Της Σoφίας Καναούτη

Δημοσίευση: 18-01-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:191

Συγγραφέας, ερευνητής, μεταφραστής, Καθηγητής Θεατρολογίας, σκηνοθέτης, ανήσυχο πνεύμα που αναζητούσε πάντα τη σύμπλευση της τέχνης με την επιστήμη, ο κ. Σπύρος Ευαγγελάτος θα είναι για το 2013 Π ρ ό ε δ ρος της Ακαδημίας Αθηνών. Η επιστημονική του κατάρτιση και η καλλιτεχνική του δεινότητα και ευαισθησία τον βοήθησαν να ανασύρει από τις σκιές σημαντικότατα έργα από την Ιστορία του Ελληνικού Θεάτρου, από τον Χορτάτση και τον Κορνάρο έως το Κρητικό, το Επτανησιακό, το Αιγαιοπελαγίτικο Θέατρο, και να τα παρουσιάσει μαζί με το διεθνές και το κλασικό ρεπερτόριό του στο «Αμφι-θέατρο», ένα σημαντικότατο θεσμό στην ιστορία της καλλιτεχνικής ζωής της χώρας για πάνω από 30 χρόνια. Τακτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών από το 2005 στην έδρα «Επιστήμη του Θεάτρου: Ιστορία, Φιλολογία, Θεωρία», ο πολυβραβευμένος σκηνοθέτης και πανεπιστημιακός κατείχε μέχρι πρότινος τη θέση του Αντιπροέδρου της Ακαδημίας. Η μακρά πορεία του στην Ελλάδα και το διεθνές καλλιτεχνικό στερέωμα (33 παραστάσεις στην Επίδαυρο, 30 Φεστιβάλ ανά τον κόσμο), το δημιουργικό του όραμα και οι αρετές του καλλιτέχνη και του επιστήμονα που συναντώνται στο πρόσωπο του κ. Ευαγγελάτου, μας επιτρέπουν να έχουμε μεγάλες προσδοκίες για το ρόλο του θεσμού ακόμη και σε μια τέτοια πολιτική και οικονομική συγκυρία.