Επιστημονική Διημερίδα για τον J.J. Rousseau

Δημοσίευση: 18-01-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:191

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες της Επιστημονικής Διημερίδας «Ο J.J. Rousseau και η εποχή μας – 300 χρόνια από την γέννησή του (1712-2012)», που έλαβε χώρα στο κτήριο Κωστής Παλαμάς με τη συμμετοχή διαπρεπών Ελλήνων και ξένων επιστημόνων. Η Διημερίδα συνδιοργανώθηκε από την Καθηγήτρια Φιλοσοφίας και Διευθύντρια του Τομέα Φιλοσοφίας κ. Αθανασία Γλυκοφρύδη-Λεοντσίνη, τον Καθηγητή και Διευθυντή του Εργαστηρίου Φιλοσοφικής Έρευνας πάνω στο Φαντασιακό της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου κ. Σωκράτη Δεληβογιατζή και τον κ. Θεόδωρο Γεωργίου, Καθηγητή Φιλοσοφίας στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης. Στην Διημερίδα συμμετείχαν 38 ομιλητές, καθηγητές των Πανεπιστημίων Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Θράκης, Ιωαννίνων, Κρήτης του Παντείου Πανεπιστημίου και του εξωτερικού, Πανμια Aarhus-Copenhagen και Λειψίας, η Διευθύντρια και Ερευνητές του Κέντρου Ερεύνης της Ελληνικής Φιλοσοφίας της Ακαδημίας Αθηνών καθώς και μεταπτυχιακοί φοιτητές του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Την εκδήλωση χαιρέτησαν ο Πρύτανης του Παν/μίου Αθηνών Καθηγητής κ. Θεοδόσιος Πελεγρίνης, η Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Παν/μίου Αθηνών Καθηγήτρια κ. Αμαλία Μόζερ, οι διοργανωτές καθηγητές που αναφέρθηκαν ανωτέρω, καθώς και ο Ομ. Καθηγητής Φιλοσοφίας κ. Κωσταντίνος Βουδούρης, Πρόεδρος της Ελληνικής Οργανωτικής Επιτροπής του 23ου Παγκοσμίου Συνεδρίου Φιλοσοφίας, που θα συγκληθεί στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών από 4 έως 10 Δεκεμβρίου 2013. Κατά την Εναρκτήρια Πρωϊνή Συνεδρία μίλησαν ο Ακαδημαϊκός και πρώην Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής κ. Ευάγγελος Μουτσόπουλος, ο κ. Peter Kemp, Καθηγητής Φιλοσοφίας του Παν/ μίου Aarhus-Copenhagen, προσκεκλημένος του Τομέα Φιλοσοφίας του ΕΚΠΑ για σειρά διαλέξεων, η Καθηγήτρια κ. Αθανασία Γλυκοφρύδη-Λεοντσίνη και ο Καθηγητής Θεόδωρος Γεωργίου. Οι ομιλητές επικεντρώθηκαν σε θέματα που αφορούν την πολιτική, ηθική και κοινωνική φιλοσοφία του Rousseau, τις παιδαγωγικές του απόψεις, το πνευματικό περιβάλλον της εποχής του, τη νεότερη και σύγχρονη πρόσληψη του έργου του, τις νεότερες και σύγχρονες αναγνώσεις του έργου του καθώς και την επικαιρότητά του στην εποχή μας. Αναπτύχθηκε γόνιμος διάλογος του κοινού με τους ομιλητές, τόσο κατά τις συνεδρίες όσο και κατά τα διαλείμματα, και αναδείχθηκαν οι παράμετροι της σκέψης του J.J Rousseau (1712–1778), ο οποίος υπήρξε μια από τις πλέον εμβληματικές μορφές του ευρωπαϊκού Διαφωτισμού, ο ριζοσπαστικός φιλόσοφος που επέκρινε τις συμβάσεις του δυτικού πολιτισμού και άσκησε ριζοσπαστική κριτική στην κυρίαρχη αντίληψη της εποχής του για την κοινωνία, την πολιτική, το δίκαιο, τη θρησκεία, τη διαπαιδαγώγηση των νέων και τον πολιτισμό, ανοίγοντας τον δρόμο για την ιδεολογική και πολιτική ανατροπή που έφερε στη συνέχεια η Γαλλική Επανάσταση, η οποία είχε απήχηση και στον βαλκανικό και ελληνικό χώρο.