Το 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο του Ελληνικού Ινστιτούτου Εφαρμοσμένης Παιδαγωγικής και Εκπαίδευσης

Δημοσίευση: 18-01-2013 - Στήλη: ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΚΠΑ - Φύλλο:191

Πραγματοποιήθηκε στις 5/6/7/10/2012 το 6ο Πανελλήνιο Συνέδριο του Ελληνικου Ινστιτούτου Εφαρμοσμένης Παιδαγωγικης και Εκπαίδευσης με θέμα: «παιδεία κάλλιστον εστί κτήμα βροτοίς: ανθρωπιστικές και θετικές επιστήμες: θεωρία και πράξη». Η πανηγυρική έναρξη του Συνεδρίου στις 5/10/2012 έγινε στο Ξενοδοχείο ΤΙΤΑΝΙΑ, όπου και τιμήθηκε ο Ομότιμος Καθηγητής της Φιλοσοφικής Σχολής και πρώην Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Αντώνιος Δανασσής -Αφεντάκης, στον οποίο επιδόθηκε ψήφισμα του Δ.Σ. καθώς και τιμητική πλακέτα. Χαιρετισμό στο Συνέδριο απηύθυναν μεταξύ των άλλων και οι εξής: Ο Επίσκοπος Μαντινείας Αλέξανδρος, ο π. Πρύτανης του Παν. Αθηνών, Κων/ντίνος Δημόπουλος, ο Ομότιμος Καθηγητής Παν. Αθηνών Μ. Μερακλής, ο Πρόεδρος της οργανωτικής ε π ι τροπής του Συνεδρίου Ομότιμος Καθηγητής Γεώργιος Βαγιανός, ο Ομότιμος Καθηγητής Ε. Κολιάδης, ο πρόεδρος της Παιδαγωγικής Εταιρείας Ελλάδος Αν. Καθ. Κωνσταντίνος Δ. Μαλαφάντης, ο πρώην Γ. Γραμματέας του Πανεπιστημίου Αθηνών Π. Κοντός, εκπρόσωποι της Δ.Ο.Ε. και της Ο.Λ.Μ.Ε., ο Δικηγόρος Ν. Λυμπέρης εκπρόσωπος του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, ο εκπρόσωπος των Ομοτίμων Καθηγητών κ.ά. Από τη Σχολή Επιστημών Αγωγής του Παν. Ιωαννίνων, οι Καθηγητές Τζένη Παγγέ, Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Αγωγής, ο Ομότιμος Καθηγητής Σπυρίδων Πανταζής, ο καθηγητής Απόστολος Παπαϊωάννου, ο Πρόεδρος της Ένωσης Λογοτεχνών Λευτέρης Τζόκας, ο Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών Νίκος Ταβουλάρης καθώς και εκπρόσωποι φορέων και διαφόρων εκπαιδευτικών Σωματείων κ.ά.

Την κήρυξη των εργασιών του Συνεδρίου έκανε ο Παναγιώτης Νικολόπουλος, ομότιμος Καθ. του Παν. Αθηνών. Κεντρικός ομιλητής ήταν ο ιδρυτής και Πρόεδρος του Ελληνικού Ινστιτούτου, ομ. καθ. Παν. Αθηνών Α. Ε. Παπάς. Οι εργασίες του συνεδρίου συνεχίστηκαν στις 6/7/10/2012 στον φιλόξενο χώρο του Μαρασλείου Διδασκαλείου Π.Τ.Δ.Ε. του Παν/μίου Αθηνών, με αξιόλογες εργασίες και εισηγητές από όλη σχεδόν την Ελλάδα. Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στους προσκεκλημένους όλων των φορέων, στους εισηγητές, στους συνέδρους, στην Επιστημονική και στην Οργανωτική Επιτροπή, στη Γραμματεία του συνεδρίου και στο Μαράσλειο Διδασκαλείο. Επίσης στη χορωδία τη Δήμου Περιστερίου που πλαισίωσε την πανηγυρική έναρξη των εργασιών του συνεδρίου.